Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Bez podwyżek za prąd. Kolejne deklaracje przedstawicieli rządu

Bez podwyżek za prąd. Kolejne deklaracje przedstawicieli rządu
szp
17.12.2018, o godz. 11:39
czas czytania: około 2 minut
0

Od kilku tygodni samorządy, przedsiębiorcy i odbiorcy indywidualni z niepokojem śledzą doniesienia dotyczące planowanych podwyżek cen energii elektrycznej. Swoją deklarację złożył Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Informacje płynące z Ministerstwa Energii i od premiera wprowadziły komunikacyjny chaos. Tym razem na antenie RMF FM minister Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, zapowiedział wyraźnie: podwyżek cen energii nie będzie.

Jak to określił, na dziś podwyżek nie ma, istnieją jedynie propozycje, które zostały zgłoszone odbiorcom inni niż indywidualni.

Ceny jednak bez zmian?

Tymczasem są w Polsce samorządy, w których ceny za energię elektryczną mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Podczas rozmowy na antenie RMF FM jako przykład podano  gminę Potęgowo na Pomorzu, w której po przetargu okazało się, że ceny prądu są wyższe o 48 proc.

Obawiając się podwyżek sięgających niemal 68 proc., list do premiera napisał prezydent Rzeszowa. – Wszędzie tam, gdzie została zaproponowana wyższa cena, będą renegocjowane te umowy. Nie będzie podwyżek – zadeklarował Sasin.

– Tak jak powiedział pan premier bardzo wyraźnie: nie będzie podwyżek ani dla indywidualnych odbiorców, ani dla firm, ani dla samorządów. Po prostu nie będzie podwyżek. Będziemy przedstawiać w najbliższych dniach jak to będzie wyglądało. Komunikat jest bardzo jasny, tak jak powiedziałem: tam, gdzie zostały złożone propozycje albo tam gdzie zostały już zawarte umowy, tak jak w niektórych miejscach, doprowadzimy do tego, że te ceny wrócą do poprzedniego wymiaru – mówił.

Spółki (nie)zależne od rządu

Wyższe ceny prądu dla indywidualnych odbiorców miały być rekompensowane ze specjalnego Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat. Następnie minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że to jednak spółki powinny znaleźć oszczędności. Potem zapowiedział, że powinny one wycofać wnioski z podwyżkami. Ta zapowiedź także spotkała się z krytyką, ponieważ spółki działają niezależnie.

Innego zdania jest minister Jacek Sasin. – W spółkach energetycznych jest dominujący właściciel, który może swoje zdanie wyegzekwować – powiedział.

Czy zatem podwyżki były zapowiadane na wyrost, a spółki energetyczne nie muszą ich wprowadzać? – Spółki energetyczne mają duże zyski, nie muszą mieć tak dużych zysków kosztem podnoszenia cen dla obywateli. Spółki sobie poradzą – powiedział na antenie RMF Jacek Sasin.

Źródło: RMF FM

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024