Bezpieczeństwo i estetyka. MPWiK Rzeszów wymienia włazy do studzienek

Bezpieczeństwo i estetyka. MPWiK Rzeszów wymienia włazy do studzienek
R.G.
31.10.2024, o godz. 13:10
czas czytania: około 2 minut
0

Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rocznie, na obszarze miasta, wymienia około 100 włazów tradycyjnych i około 50 włazów tzw. samopoziomujących. Wymiana włazów tradycyjnych w skali roku kosztuje około 60 tysięcy złotych, natomiast włazy samopoziomujące to koszt około 150 tysięcy złotych w tym okresie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Przede wszystkim mamy na uwadze względy bezpieczeństwa, ale estetyka też jest ważna – wyjaśnia Łukasz Zeńko, zastępca kierownika Działu Sieci w rzeszowskim MPWiK. – Dlatego też, poza interwencyjnymi naprawami włazów, od kilku lat systematycznie, każdego roku wymieniamy w naszym mieście znacznie ponad sto włazów kanalizacyjnych. Nowe włazy są bezpieczne i estetyczne, co jest szczególnie ważne w przypadku reprezentacyjnych uliczek i deptaków w ścisłym centrum Rzeszowa. 

Tradycyjne i samopoziomujące 

Wymiany, metodami tradycyjnymi, dokonują pracownicy MPWiK, natomiast włazy samopoziomujące instalowane są przez firmę zewnętrzną. Włazy tradycyjne najczęściej trafiają na trakty o mniejszym natężeniu ruchu samochodowego, gdzie nie są narażone na szybką degradację. Natomiast włazy samopoziomujące instalowane są przede wszystkim, w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, a więc tam gdzie poddane są dużym naciskom.

Dostosowane do pór roku 

Kołnierze włazów studzienek tradycyjnych opierają się bezpośrednio na betonowych ścianach studzienki kanalizacyjnej. Dlatego łatwo przenoszą drgania i naciski na beton, który dość szybko się poddaje, kruszy, zużywa i studzienka się zapada.

W przypadku studzienek samopoziomujących właz nie dotyka betonowych ścianek, a opierany jest bezpośrednio na asfalcie. Podczas upałów unosi się więc razem z nawierzchnią, a w zimne dni, wraz z nią opada. Dzięki temu samochody mogą płynnie przejeżdżać przez studzienki, a beton ścianek ma znacznie dłuższą trwałość.

– W bieżącym roku prace przy wymianie włazów jeszcze trwają – informuje Łukasz Zeńko. – Założony plan wymiany wykonamy jednak w całości. 

Przykładem miejsc, w których wymieniono w tym roku włazy, są uliczki ścisłego centrum Rzeszowa w okolicy ratusza miejskiego i remontowanych ulic m. in. Grunwaldzkiej i Mickiewicza.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024