Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Bezpieczne butle gazowe

Bezpieczne butle gazowe
23.07.2009, o godz. 14:16
czas czytania: około 3 minut
0

Butla gazowa to popularne źródło energii wykorzystywane codziennie w gospodarstwach domowych, w przemyśle, gastronomii czy turystyce. Należy pamiętać o tym, by zawsze prawidłowo z niej korzystać i sprawdzić źródło jej pochodzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Gaz płynny jest nie tylko ekologicznym, ale również wygodnym i praktycznym źródłem energii. Codziennie korzysta z niego blisko 5 mln gospodarstw domowych oraz kilkadziesiąt tysięcy innych podmiotów. Coraz chętniej jest też wykorzystywany w sezonie letnim przez turystów, działkowiczów oraz właścicieli licznie otwieranych na czas wakacji barów i restauracji.

Należy zadbać o takie kwestie, jak przewożenie butli w pozycji pionowej, przechowywanie jej z dala od źródeł ciepła czy sprawdzenie szczelności instalacji. Przede wszystkim jednak korzystajmy z niej odpowiedzialnie – mówi Piotr Pietrzak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Kupując lub uzupełniając butlę z gazem warto zwrócić uwagę na źródło jej pochodzenia. Zdarza się bowiem, że rozlewnie napełniają butle danej marki bez zgody jej właściciela. Takie nielegalne praktyki mają istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ  tylko oryginalne butle gazowe dają nam pewność spełnienia wszelkich standardów bezpieczeństwa, a co za tym idzie pełną gwarancję producenta.
 
Każdy  działający operator ma przypisany dla siebie kolor butli, z którym można  go identyfikować i powinien napełniać butle tylko w tym kolorze – mówi Andrzej Olechowski, ekspert Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Sprawdzenie zgodności  oznaczeń na butli z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem oraz plombami na zaworach to wskazane i konieczne zachowanie każdego klienta. Podstawowy wyróżnik to kolor butli, ale to nie wszystko. Oryginalny produkt to gwarancja spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa – dodaje.

Oto kilka podpowiedzi, jak rozpoznać czy butla jest oryginalna i czy została właściwie napełniona:   

 Kolor  powinien pokrywać cała butlę i musi być inny niż czerwony, który jest zastrzeżony wyłącznie dla gaśnic;
 
 Tabliczka znamionowa zawiera informację o ciężarze netto butli
i maksymalnej ilości (wadze) gazu. Na tabliczce znajduje
się również data ważnej legalizacji;

 Instrukcja bezpieczeństwa w postaci naklejki zawiera informacje o gazie, firmie, która napełniła butlę oraz telefon kontaktowy. Pamiętaj, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli musi być zgodna z trwałym znakiem towarowym na butli;

 Zaślepka na zawór zabezpiecza gaz przed wyciekiem
w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli;

 Folia termokurczliwa na zaworze butli świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą. Nazwa firmy na plombie powinna być taka sama, jak trwałe znaki towarowe na butli. Jeśli jest inaczej, produkt jest podrobiony i może być niebezpieczny.

Kilka zasad bezpieczeństwa

Korzystając z butli gazowej zawsze pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:
 Kupuj oryginalne butle – to gwarancja Twojego bezpieczeństwa;
 Dokładnie sprawdzaj, czy butla jest prawidłowo oznakowana i czy ma foliową plombę;
 Sprawdzaj, czy nazwa firmy na butli i na folii jest taka sama;
 Żądaj paragonu potwierdzającego sprzedaż; zachowaj go;
 Regularnie kontroluj stan przewodów gazowych i reduktora;
 Nie stawiaj butli w pobliżu źródeł ciepła ani w miejscach nasłonecznionych’
 Nie przechowuj butli w piwnicach (poniżej poziomu terenu)’
 Butle przewoź zawsze w pozycji stojącej;
 Zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, w którym korzystasz z butli;
 W razie stwierdzenia nieszczelności butli, odłącz ją od urządzenia i wynieś
na zewnątrz budynku.

Gaz płynny jest nietrujący choć duszący. W procesie produkcji jest nawaniany, dlatego staje się wyczuwalny dla człowieka. Jest też cięższy od powietrza o ok. 65%, dlatego gdy  np. wycieknie z butli gromadzi się w miejscach najniżej położonych. Jest też łatwopalny, stąd używanie go powinno odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Gaz płynny stosowany w butlach to mieszanina propanu i butanu.

Źródło: Gaspol

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024