To kolejna odsłona organizowanego przez redakcję miesięcznika „Energia i Recykling” cyklu webinariów poświęconych odnawialnym źródłom energii “OZE – Nowe Perspektywy”. Tym razem dyskusja skoncentrowana będzie na temacie obecnej sytuacji i najbliższej przyszłości biogazowych źródeł czystej energii i ciepła, z których korzystać może lokalny samorząd.
Moda na ekologiczne instalacje produkcji energii i ciepła, powodowana aspektami finansowymi oraz wymogami klimatycznymi ze strony Unii Europejskiej, nie maleje, czemu sprzyja taniejąca technologia i liczne programy wsparcia finansowego. Dodatkowo Polska jest krajem o bardzo dużym potencjale produkcyjnym biogazu. Wynika to przede wszystkim z dobrze rozwiniętego sektora produkcji żywności, a także z dużej powierzchni użytków rolnych. Dlaczego więc działa u nas ledwie kilkaset takich instalacji, podczas gdy np. u naszych zachodnich sąsiadów jest ich niemal 9,5 tys.?
A warto pamiętać, że biogaz możemy pozyskiwać z wielu substratów, z czego część jest w zasadzie “bezpłatna” – kukurydzy, gnojowicy, odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, z przetwórstwa żywności, cukrowni, rzeźni i ubojni, gorzelni, browarów oraz mleczarni, a także z przeterminowanej żywności. Wielką wartość energetyczną mają też odpady kuchenne. W końcu, biogaz pozyskiwać możemy ze składowisk odpadów.
Skoro więc mamy tak duży potencjał, dlaczego efektywnie go nie wykorzystujemy? Dlaczego podczas ostatnich aukcji OZE z grudnia 2020 r. zabrakło ofert na instalacje wykorzysujące do wytwarzania energii elektrycznej biomasę i biogaz? Spróbujemy zastanowić się nad tym pytaniem podczas najbliższego webinarium on-line „OZE – Nowe Perspektywy – Biogaz w samorządach i gospodarce komunalnej”.
Webinarium adresowane jest przede wszystkim do: inwestorów planujących budowę biogazowni, właścicieli działających instalacji, zarządców biogazowni odpadowych i oczyszczalnianych, właścicieli dużych gospodarstw rolnych, przetwórców rolno-spożywczych, kierowników ubojni i ferm drobiu, dostawców technologii i urządzeń, doradców finansowych i ubezpieczeniowych, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli gospodarki komunalnej, przedstawicieli branży biometanowej, firm oferujących produkty i usługi dla branży biogazowej i biometanowej.
Udział w nim jest bezpłatny dla uczestników. Wystarczy rejestracja TUTAJ.
Komentarze (0)