Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez duże jednostki morskie. Badacze opracowują tzw. kompaktowy skruber, który ma przede wszystkim zmniejszyć emisję tlenku siarki.

Od ubiegłego roku jednostki morskie obowiązują rygorystyczne regulacje w zakresie emisji spalin – chodzi przede wszystkim o zmniejszenie emisji tlenku siarki. By to osiągnąć należy zastosować nowoczesne tzw. skrubery, czyli urządzenia oczyszczające spaliny w specjalnej komorze.

– Standardowe urządzenia mają nawet trzy metry średnicy i kilkanaście metrów wysokości. Ich montaż wymaga przebudowy konstrukcji statku, z czym wiąże się bardzo wysoki koszt inwestycyjny oraz utrudnienia eksploatacyjne, a także pogorszenie stateczności jednostki – mówi prof. Dariusz Butrymowicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Stąd pomysł na stworzenie wersji kompaktowej skrubera dla dużych statków. Zespół Butrymowicza ma już doświadczenie z kompaktową wersją tego urządzenia, ale dla małych i średnich jednostek morskich. Taka wersja została opracowana przez badaczy w ubiegłym roku, a rozwiązanie pozwala także na odzyskiwanie ciepła generowanego przez silniki i przekształcenie go w chłód, wykorzystywany następnie do klimatyzacji.

Rozwiązanie dla dużych jednostek morskich ma mieć moc od 1 MW do ok. 20 MW. Do jego stworzenia wykorzystywana jest technologia strumienicowa, co jest rozwiązaniem innowacyjnym.

Prototyp skrubera ma powstać do 2022 r. Testowany ma być w Gdańsku na największym w kraju dźwigu stoczniowym z siłownią o mocy 1 MW. Na ten cel zespół badaczy z Politechniki Białostockiej, pracujący nad pionierskim projektem dla krajowego przemysłu stoczniowego, otrzymał ponad 5,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Cały projekt “Technologia morskich kompaktowych skruberów strumienicowych” PB wart jest blisko 6,9 mln zł. W jego ramach zespół ma też opracować układy wspomagające usuwanie tlenków azotu i cząstek stałych oraz układ monitoringu oczyszczania spalin i wody płuczkowej.

Czytaj więcej

Skomentuj