Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Białystok miastem przyjaznym pszczołom

Białystok miastem przyjaznym pszczołom
24.06.2019, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
0

W Białymstoku powstają łąki kwietne a kolejnym krokiem ku poprawie bioróżnorodności w mieście jest postawienie domków dla owadów. Dwanaście takich obiektów pojawi się w przestrzeni miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na białostockich terenach zieleni i w pasach drogowych w pobliżu powstających łąk kwietnych pojawiło się dwanaście domków dla owadów. Akcja ma wspomóc pożyteczne owady żyjące w przestrzeni miejskiej.

Hotele dla owadów zapylających są ustawiane w przestrzeni miejskiej. Zbudowane są z naturalnych materiałów, wewnątrz są np. kawałki cegieł, szyszki i słoma. Z jednego domku mogą korzystać różne gatunki owadów. Budowle zostały zabezpieczone siatką, by nie mogły się do nich dostać szerszenie. Domki zostały wykonane przez dzieci i młodzież przedszkoli i szkół z Białegostoku, Studzianek i Dobrzyniewa Dużego w ramach konkursu zorganizowanego przez firmę Leroy Merlin, która udostępniła materiały do ich budowy. Domki dla owadów zapylających zostały nieodpłatnie przekazała miastu.

– Chcemy pomóc owadom w mieście, które paradoksalnie radzą sobie tym gorzej, im bardziej zadbane są parki i inne tereny zieleni. Ta akcja wpisuje się w działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i edukacji przyrodniczej, które od wielu lat prowadzi Urząd Miejski w Białymstoku  powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

To także element nowej inicjatywy podjętej w ostatnim czasie polegającej na wpisaniu Białegostoku do elitarnej grupy „Miast przyjaznym pszczołom”. Już wkrótce na obrzeżach tutejszych łąk kwietnych i pól słonecznikowych pojawią się tablice informacyjne promujące tę ideę.

Domki dla owadów pojawiły się w miejscach, w których owady mają dużo pożywienia i najlepiej przyczynią się do poprawy jakości miejskiej przyrody. Znajdą w nich schronienie: pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek.

W ostatnich latach nasila się zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających. W Europie i Stanach Zjednoczonych ginie co roku nawet kilkadziesiąt procent pszczół. Ekolodzy przypominają, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie pracy owadów zapylających.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024