Biometan jako paliwo? Tak chce resort energii

Biometan jako paliwo? Tak chce resort energii
dom/PAP
10.06.2019, o godz. 12:13
czas czytania: około 2 minut
0

Z projektu nowelizacji ustawy o biopaliwach przygotowanego przez Ministerstwo Energii wynika, że biometan będzie mógł być używany jako biopaliwo do produkcji biowodoru i pomoże wypełnić Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Resort energii chce, by biometan traktowany był w Polsce jako paliwo. Z projektu nowelizacji ustawy o biopaliwach, przygotowanego przez Ministerstwo Energii wynika, że biometan będzie mógł być używany jako biopaliwo do produkcji biowodoru i pomoże wypełnić Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Jak wskazał resort energii, produkowany w biogazowniach biogaz jest powszechnie wykorzystywany w Unii Europejskiej – przede wszystkim do produkcji ciepła i energii. Natomiast na mniejszą skalę stosowany jest jako paliwo w transporcie, m.in. jako zamiennik sprężonego gazu ziemnego (CNG). Ministerstwo ocenia, że potencjał wykorzystania biogazu znacząco rośnie dopiero po jego uzdatnieniu do jakości biometanu.

– Tak przygotowany biometan może stanowić pełnowartościowy produkt energetyczny i substrat chemiczny, ale również pełnowartościowe paliwo do napędu pojazdów drogowych – poinformował resort. Przypomniał jednocześnie, że europejskie doświadczenia wskazują, iż oczyszczony biometan może być z powodzeniem zatłaczany do sieci gazowej, a w całej Unii robi to już blisko 500 biogazowni.

Według Ministerstwa Energii, udział biometanu w produkcji biokomponentów dodawanych do paliw będzie elementem realizacji przez Polskę unijnych celów klimatycznych. Produkcja biometanu w oparciu o tzw. substraty odpadowe, czyli biomasę z odpadów komunalnych, bioodpady z gospodarstw domowych, biomasę z przemysłowych odpadów rolno-spożywczych czy osady ściekowe, stanowi istotną zachętę do stosowania biometanu w zakresie zapewnienia minimalnego udziału tzw. biopaliw zaawansowanych, które do 2030 r. musi wynosić co najmniej 3,5 proc.

– Zmiana przepisów jest szansą dla branży biogazowej. Dzięki takim ustawom, produkcja biogazu w Polsce rozwinie się jeszcze bardziej – powiedział wiceprezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI) Artur Zawisza.

Regulacja otworzy drogę do szybszej i tańszej produkcji, ponieważ dziś biogazownie potrzebują kilkumilionowych inwestycji w agregaty kogeneracyjne. Często to jedna czwarta kosztu całej biogazowni. Tymczasem przy produkcji biometanu w biogazowni odpada koszt instalacji do produkcji energii. Rezultatem wejścia w życie projektu nowelizacji będzie więc powstawanie nowych, tańszych biogazowni od początku obliczonych na produkcję biometanu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024