Biopaliwo z osadów ściekowych. Mają je opracować polscy i chińscy naukowcy

Biopaliwo z osadów ściekowych. Mają je opracować polscy i chińscy naukowcy
PAP
16.07.2021, o godz. 10:48
czas czytania: około 2 minut
0

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował, uczestniczący w badaniu, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt pod angielską nazwą „HYCOSS: Research and development of key technologies and system processes for the production of high energy density hydrocarbon fuel from sewage sludge via hydrothermal liquefaction coupled with catalytic upgrading” jest realizowany w ramach bilateralnej polsko-chińskiej współpracy naukowej, zainicjowanej wspólnie przez polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii.

Zadaniem naukowców jest opracowanie podstaw technologicznych i zademonstrowanie procesu przekształcania komunalnych osadów ściekowych w wysokoenergetyczne paliwo węglowodorowe na drodze upłynniania hydrotermalnego i katalitycznego uszlachetnienia produktów. Finał prac przewidziano na koniec lipca 2024 r.

 

– Proces upłynniania hydrotermalnego osadów ściekowych jest innowacyjnym sposobem zagospodarowania tego rodzaju odpadów, ukierunkowanym na odzysk energii w postaci biopaliw ciekłych drugiej generacji, jak bioolej oraz wartościowych surowców bazowych dla tzw. zielonej chemii – powiedział w czwartek, 15 lipca kierownik projektu dr Krzysztof Kapusta z Głównego Instytutu Górnictwa. – Jak dotąd proces ten nie doczekał się statusu technologii przemysłowej. Główną barierą jest rozwiązanie zagadnień związanych przede wszystkim z powiększeniem skali realizacji procesu z trybu wsadowego do procesu ciągłego – wskazał naukowiec.

Prace badawczo-rozwojowe realizowane będą na próbach miejskich osadów ściekowych pochodzących z wybranych lokalizacji z krajów tworzących partnerstwo projektu – Polski i Chin. Chińskie konsorcjum projektu tworzą jednostki naukowo – badawcze: Xi’an Jiaotong University (lider konsorcjum), Nanchang University, East China Normal University, Sun Yat-sen University, Central South University. Polską naukę reprezentuje w projekcie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024