Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Bociany odwiedzają składowiska odpadów

Bociany odwiedzają składowiska odpadów
szp
31.07.2019, o godz. 13:56
czas czytania: około 2 minut
1

Bociany białe coraz chętniej pojawiają się na terenach składowisk i innych miejscach gromadzenia odpadów. Czy z tym zjawiskiem należy walczyć, czy raczej pozwolić im na swobodę?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Masowe i regularne pojawianie się ptaków miejscach takich jak składowiska odpadów wskazuje, że są to niezwykle istotne i wartościowe punkty na mapie potencjalnych żerowisk. Szczególnie w obliczu suchego i gorącego lata, kiedy to błyskawicznie kurczą się podmokłe tereny, które dla bocianów stanowią podstawowe źródło pożywienia.

W lipcu na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie zaobserwowano aż osiemdziesiąt osobników. – To wszystko świadczy, jak ważnym miejscem dla boćków jest teren składowiska, na który zlatują ptaki nie tylko z najbliższych okolic, ale i te, których gniazda usytuowane są w znaczącej odległości od zakładu – mówią przedstawiciele ZUOK Spytkowo.

Na wniosek organizacji ornitologicznej teren ZUOK w Spytkowie został objęty badaniami dotyczącymi zjawiska występowania na obszarach składowania odpadów bocianów białych w trakcie sezonu lęgowego. Przez pięć miesięcy prowadzone były systematyczne obserwacje zachowań ptaków przebywających na składowisku oraz zbieranie informacji na temat ich ilości, godzin przylotu i odlotu, czasu jaki przeznaczają na żerowanie wśród odpadów itp. Badania były realizowane w ramach międzynarodowego projektu pod nazwą „White stork on the rubbish dumps in Central and Eastern Europe”, którego koordynatorem był dr Marcin Tobółka z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Od kilku lat ZUOK Spytkowo współpracuje też z Młodzieżową Grupą Badawczą Ptaków Wysypisk „Kania”. Grupa badawcza prowadzi obserwacje na terenie zakładu nie tylko bocianów, ale też i innych gatunków ptaków. Dokumentowanie procesu badawczego przebiega m.in. poprzez obserwację ptaków w budkach lęgowych, które były zawieszone na terenie zakładu przez ZUOK Spytkowo. Wyniki badań zostały przedstawione na czterech zorganizowanych Mazurskich Konferencjach Ornitologicznych w ZUOK Spytkowo.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Bolo Żyje

Komentarz #19086 dodany 2019-08-02 10:02:11

składowisko w Spytkowie to składowisko odpadów niebezpiecznych - żmij, żab myszy i innej padliny - stąd bociany - jak to ? nie wiedzieliście

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024