Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Branża deweloperska pomoże przy programie Mieszkanie Plus

Branża deweloperska pomoże przy programie Mieszkanie Plus
jwo
15.05.2017, o godz. 8:06
czas czytania: około 2 minut
0

Spodziewaliśmy się włączenia deweloperów w program Mieszkanie plus - powiedział PAP Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Ocenił, że zaangażowanie sektora prywatnego w realizację tak skomplikowanego programu jest dobrą decyzją.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Prezes PZFD odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa BGK Nieruchomości Mirosława Barszcza, który powiedział PAP pod koniec kwietnia, że “już wkrótce deweloperzy mogą rozpocząć inwestycje w programie Mieszkanie Plus”. Barszcz wskazał, że na jego biurku już teraz “leży kilkanaście najlepiej rokujących ofert od deweloperów”.

Przyznał jednak, że do BGKN “zwracają się głównie mali i średni deweloperzy, bo ci widzą szansę na +wypłynięcie na szerokie wody+”. Prezes PZFD (stowarzyszenie zrzesza 144 firmy) powiedział PAP, że “informacja o włączeniu firm deweloperskich w realizację programu Mieszkanie Plus była spodziewana”. – Uważamy, że jest to racjonalny kierunek – wskazał.

Płochocki dodał, że “od samego początku debat nad tym programem, postulowaliśmy, aby firmy deweloperskie brały aktywny udział zarówno w planowaniu nowego programu mieszkaniowego – ze względu na swoją wiedzę oraz w realizacji – ze względu na doświadczenie i zbudowane zaplecze”.

Jak podkreślił, “postawa BGK Nieruchomości (włączająca deweloperów w program Mieszkanie Plus) jest zrozumiała, jeżeli instytucja ta chce odegrać istotną rolę na rynku nieruchomości”.

– Tak ambitne założenia programu, związane głównie z liczbą zaplanowanych lokali, sprawiają, że zrealizowanie go bez współpracy sektora prywatnego i publicznego jest mało realne – zaznaczył prezes PZFD.

Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł na program Mieszkanie Plus. – To jednak dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych – powiedział Barszcz jeszcze w kwietniu.

Prezes BGKN przypomniał, że zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, do 2030 r. średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z obecnych 363 na 1000 mieszkańców do 435.

– Zakładając, że nie zmieni nam się liczba mieszkańców i nie ubędzie nam mieszkań, to oznacza dokładnie 2 mln 744 tys. mieszkań, które trzeba wybudować. Z czego ok. 2 mln wygeneruje rynek – powiedział Barszcz.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024