Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

Branża komunalna analizuje. Ostróda gospodarzem 65. Zjazdu KFDZOM

Branża komunalna analizuje. Ostróda gospodarzem 65. Zjazdu KFDZOM
Zbigniew Mamys
16.05.2025, o godz. 15:16
czas czytania: około 4 minut
0

Ostróda na trzy dni zamieniła się w centrum debaty o przyszłości gospodarki odpadami. Od 14 do 16 maja odbywał się tam 65. Zjazd Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. W wydarzeniu udział wzięli dyrektorzy i prezesi zakładów komunalnych, samorządowcy, eksperci oraz przedstawiciele firm technologicznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Zjazd tradycyjnie był przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń. Obok dyskusji panelowych i wykładów eksperckich uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowościami technologicznymi na stoiskach firm takich jak Globtrak, Aebi Schmidt czy Volvo.

Jak to jest z tekstyliami i budowalnymi

Już pierwszego dnia sporo uwagi przyciągnął panel poświęcony nowym obowiązkom w zakresie zbiórki odpadów budowlanych i tekstyliów. Krzysztof Basiak (MZGK Bolesławiec), Jacek Fertikowski (Altvater Piła), Joanna Pepłowska (MPO Toruń) i Anna Panek (EURO-EKO Mielec) podkreślali m.in. braki infrastrukturalne i konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych. Od 2025 roku odpady budowlane trzeba będzie segregować na sześć frakcji, co – jak wynika z dyskusji – wymaga dobrej współpracy między gminami, firmami i mieszkańcami.

Olsztyńscy gospodarze zaprezentowali się

W kolejnym panelu przedstawiciele olsztyńskich instalacji dzielili się doświadczeniami z funkcjonowania lokalnego systemu gospodarowania odpadami. Prezes Przemysław Perraud, wiceprezes Jarosław Sałamacha i prezes Mariusz Rychcik omawiali wyzwania i sukcesy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Rudno, spalarni i ZGOK Olsztyn. Wskazywali na znaczenie innowacji i efektywnego zarządzania w warunkach rosnących oczekiwań wobec sektora.

Utrata statusu odpadu poszukiwana

Sporo emocji wzbudziła także debata o utracie statusu odpadu (USO), prowadzona przez adwokat Katarzynę Wolny-Tomczyk (ECO LEGAL). Wzięli w niej udział m.in. prof. Małgorzata Gotowska (Politechnika Bydgoska, Remondis), Sławomir Kiszkurno (Port Czystej Energii, Gdańsk), Marian Janas (PGKiM Krotoszyn), Wojciech Woźniakowski (MZO Leszno) i Paweł Drobnik (Eneris Alternative Fuels). Rozmowa pokazała z jednej strony potencjał związany z USO – np. w produkcji nawozów czy kruszyw z odpadów – z drugiej, liczne bariery prawne, sanitarne i wizerunkowe.

Prof. Gotowska zwróciła uwagę na problem jakości frakcji biodegradowalnej – nawet 80–90% zbieranych odpadów jest zanieczyszczonych. Nawozy z takich odpadów mogą zawierać patogeny i są źle postrzegane przez rolników. Anna Panek przypomniała, że status materiału (produkt czy odpad) będzie kluczowy w kontekście nowych poziomów składowania. Sławomir Kiszkurno wyjaśnił, że choć żużle i popioły ze spalarni formalnie nie utraciły statusu odpadu, jego instalacja traktuje je jak produkty, co pozwala na ich odzysk i redukcję kosztów. Zwrócił też uwagę na praktyczne zastosowanie polepszaczy gleby, które są rozdawane mieszkańcom i rolnikom za symboliczną opłatą.

Wojciech Woźniakowski oraz Marian Janas mówili o problemach ze zbytem kruszyw z odpadów – mimo że ich parametry są dobre, rynek ich nie akceptuje. Paweł Drobnik zwrócił uwagę, że popioły pochodzące z paliw alternatywnych nie są traktowane jako produkt recyklingu, mimo że mogłyby być współspalane z węglem – rozwiązanie z powodzeniem stosowane np. w Czechach.

Kaucja jak zwykle poruszyła

Jednym z najgorętszych tematów Zjazdu był system kaucyjny. Prowadzący panel Jacek Połomka (Łużyckie Centrum Recyklingu) wyrażał poważne zastrzeżenia wobec jego wdrożenia. Sławomir Kiszkurno podkreślał, że system oznacza konieczność ogromnych przygotowań – od technologicznych po magazynowe. Jedna z czterech linii w jego instalacji będzie musiała zostać całkowicie przestawiona pod system kaucyjny, co ograniczy zdolności sortownicze dla innych frakcji. Zwracał też uwagę na niejasności w definicjach działalności „powierzonej” i „komercyjnej”.

Jacek Połomka wskazywał, że największe koszty poniosą instalacje, które będą musiały sortować i liczyć opakowania – nierzadko ręcznie. Przypomniał, że Lidl zainwestował już miliard złotych w przygotowanie systemu, co pokazuje skalę wyzwań i potencjalnych kosztów dla rynku. Magdalena Markiewicz informowała o złożeniu ponad 20 pytań do ministerstwa – przepisy są nadal niejasne, szczególnie w zakresie logistyki i finansów. Wskazała, że logistyka będzie realizowana w dwóch etapach: pierwszy przez firmy kurierskie, drugi przez branżę odpadową.

Edyta Urbaniak-Konik zaznaczyła, że nie można kopiować rozwiązań z innych krajów – system kaucyjny musi być dostosowany do polskich warunków. Wskazała na konieczność spójnych procedur i przepływu informacji. Agata Jużyk zauważyła paradoks systemu – firmy muszą jednocześnie ze sobą konkurować i współpracować, a logistyka niezgniecionych opakowań będzie znacząco mniej efektywna.

Zjazd w Ostródzie pokazał, że branża komunalna – mimo niepewności legislacyjnej, rosnących kosztów i presji środowiskowej – pozostaje aktywna i zaangażowana. Wymiana doświadczeń, choć nie przyniosła gotowych recept, pokazała, że tylko dzięki dialogowi możliwe będzie skuteczne wdrażanie nadchodzących zmian.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025