Zachwiane bądź zupełnie zerwane w Europie i na świecie łańcuchy dostaw części i podzespołów do maszyn utrudniają działanie wielu branż. Dotyczy to także sektora recyklingu i zakładów gospodarujących odpadami. Polskie firmy reagują szybko, ograniczając produkcję na eksport i koncentrując się na zaspokajaniu zapotrzebowania w kraju

W rozmowie z Portalem Komunalnym Szymon Dziak-Czekanem ze Stowarzyszenia Polski Recykling zwrócił uwagę na narastający w branży recyklerskiej problem z dostępnością części i podzespołów do maszyn niezbędnych w pracy zakładów zajmujących się recyklingiem.

Na pojawiające się problemy bardzo szybko odpowiadają krajowi producenci takich komponentów. Firma Protechnika Łuków praktycznie całą produkcję ukierunkowała właśnie na zaspokojenie potrzeb rodzimych recyklerów.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

– Musieliśmy szybko zareagować na obecną sytuację rynkową i pomóc w utrzymaniu ciągłości pracy firm zajmujących się gospodarką odpadami. Z uwagi na problemy logistyczne i transportowe ograniczyliśmy produkcję kierowaną na eksport i niemal w całości skupiliśmy się na utrzymaniu normalnego funkcjonowania krajowych firm recyklerskich i zakładów przetwarzania odpadów komunalnych – mówi Grzegorz Kowalczyk, właściciel firmy Protechnika Łuków.

Polskie firmy z sektora odpadowego zgłaszają dziś największe zapotrzebowanie na sita i noże do młynów. Te elementy maszyn ulegają najszybszej degradacji, a bez nich nie da się po prostu prowadzić działalności. Ich dostawcami były dotąd polskie i zagraniczne firmy, jednak problemy logistyczne i transportowe właściwie wyeliminowały z rynku to drugie źródło.

– Mamy nowy zakład w Łukowie, wyposażony m.in. w najnowsze maszyny do próżniowego hartowania metalu, zrobotyzowane stanowiska do obróbki skrawaniem, zautomatyzowane prasy do gięcia, automaty do cięcia laserowego i plazmowego, bardzo rozwinięte informatycznie biuro konstrukcyjne z wysoko wykwalifikowaną kadrą inżynierską. Jesteśmy więc w stanie reagować na zapotrzebowanie recyklerów, a dzięki temu, że w firmach tych pracują również mechanicy, możemy ograniczyć kontakt do przyjęcia zamówienia i wysłania gotowej części do montażu – dodaje G. Kowalczyk.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj