Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Bruksela proponuje nałożenie opłat solidarnościowych na producentów energii

Bruksela proponuje nałożenie opłat solidarnościowych na producentów energii
Bartłomiej Leśniewski
15.09.2022, o godz. 8:43
czas czytania: około 3 minut
0

Ograniczenie zużycia energii w godzinach szczytów zapotrzebowania i obłożenia producentów energii tzw. opłatą solidarnościową to najważniejsze postulaty Komisji Europejskiej dotyczące zwalczania kryzysu energetycznego trwającego na naszym kontynencie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

“UE zmaga się ze skutkami poważnego niedopasowania zapotrzebowania na energię i jej podaży, spowodowanego w dużej mierze ciągłym wykorzystywaniem przez Rosję jako broni jej zasobów energetycznych. Aby zmniejszyć wynikającą z tego presję wywieraną na europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa Komisja proponuje nadzwyczajne środki ograniczające zapotrzebowanie na energię elektryczną” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Poprzednie i kolejne kroki

Komisja wyjaśnia, że podejmowane kroki mają pomóc obniżyć ponoszone przez konsumentów koszty energii elektrycznej. Mają również zapewnić środki mające na celu redystrybucję nadwyżki dochodów sektora energetycznego na rzecz odbiorców końcowych.

Komisja przypomina, że problemem kryzysu energetycznego zajmowała się w niedalekiej przeszłości zalecając podjęcie środków dotyczących magazynowania gazu i zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, których celem jest przygotowanie się na najbliższą zimę.  “Komisja kontynuuje także prace na rzecz poprawy płynności podmiotów rynkowych, obniżenia ceny gazu oraz reformy struktury rynku energii elektrycznej w perspektywie długoterminowej” – czytamy w komunikacie.

Zmniejszenie zapotrzebowania

Zdaniem KE pierwszą reakcją na problem wysokich cen jest zmniejszenie zapotrzebowania. Może to wpłynąć na ceny energii elektrycznej i doprowadzić do ogólnego uspokojenia rynku. Jak czytamy w komunikacie “Komisja proponuje wprowadzenie obowiązku redukcji zużycia energii elektrycznej o co najmniej 5% w wybranych godzinach szczytu cenowego. Państwa członkowskie będą zobowiązane do określenia 10% godzin o najwyższej oczekiwanej cenie i zmniejszenia zapotrzebowania w tych godzinach szczytu”.

Komisja proponuje również, aby państwa członkowskie dążyły do zmniejszenia ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną o co najmniej 10% do dnia 31 marca 2023 r. Na potrzeby osiągnięcia tego zmniejszenia mogą one wybrać odpowiednie środki, obejmujące na przykład rekompensaty finansowe dla podmiotów, które dostaw energii byłyby pozbawione.

Opłata solidarnościowa

Komisja proponuje również tymczasową opłatę solidarnościową od nadwyżek zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii. Ta ograniczona w czasie opłata miałaby umożliwić utrzymanie zachęt inwestycyjnych na rzecz transformacji ekologicznej. Byłaby ona pobierana przez państwa członkowskie od tych zysków z 2022 r., które wzrosły o ponad 20% względem średnich zysków z poprzednich trzech lat. Dochody byłyby pobierane przez państwa członkowskie i kierowane do odbiorców energii, w szczególności do gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, najbardziej dotkniętych przedsiębiorstw oraz sektorów energochłonnych.

W ramach kolejnej interwencji w zakresie przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej Komisja proponuje również rozszerzenie dostępnego zestawu narzędzi łagodzących skutki wzrostu cen energii w celu pomocy konsumentom. Proponowane rozwiązania dopuściłyby po raz pierwszy ceny energii elektrycznej regulowane poniżej kosztów oraz rozszerzyłyby stosowanie cen regulowanych, tak aby objąć także małe i średnie przedsiębiorstwa.

– W tych wyjątkowo trudnych dla tak wielu osób czasach przedsiębiorstwa sektora paliw kopalnych czerpią korzyści z nienaturalnie wysokich opłat. Dlatego też ważne jest, aby wniosły one swój sprawiedliwy wkład we wspieranie gospodarstw domowych najbardziej dotkniętych sektorów bowiem podjęcia wspólnie solidarnego wysiłku, aby zbudować bezpieczniejszą i bardziej zrównoważoną Europę – komentuje Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024