Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Brunatna woda w Kłodnicy w powiązaniu ze złotą algą

Brunatna woda w Kłodnicy w powiązaniu ze złotą algą
R.G.
24.08.2024, o godz. 12:34
czas czytania: około 2 minut
0

W mijającym tygodniu wiele uwagi poświęciliśmy sytuacji związanej z występowaniem zjawiska śnięcia ryb w Jeziorze Dzierżno Duże i w sekcji IV Kanału Gliwickiego. Teraz mamy kolejne niepokojące doniesienie z tego rejonu. Okazuje się, że wody połączonej z w/w jeziorem i kanałem, rzeki Kłodnicy na terenie Katowic nabrały rdzawego, miejscami wręcz brązowego koloru.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Rzeka Kłodnica zasila w wodę Kanał Gliwicki, a dalej także Dzierżno Duże, gdzie trwa walka ze złotą algą. I z tego właśnie powodu wojewoda śląski wydał zakaz korzystania wody z Kłodnicy, a przyczyny jej zanieczyszczenia bada już Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), wyjaśniła natomiast, że to efekt utleniania związków żelaza zawartych w wodach kopalnianych.

Powiązania ze złotą algą

Dodajmy, że źródła Kłodnicy znajdują się na południu Katowic. Rzeka zasila w wodę Kanał Gliwicki. Przepływa m.in. przez Jezioro Dzierżno Duże, z którego – oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego – od początku sierpnia wyłowiono ponad 116 ton śniętych ryb.

Terenowej oględziny dokonane przez WIOŚ i przedstawicieli wojewódzkiej administracji, wykazały że do śnięcia ryb doprowadziła toksyna złotej algi.

Rozwojowi tego mikroorganizmu sprzyja wysokie zasolenie Dzierżna Dużego, Kanału Gliwickiego, a także rzeki Kłodnicy, które jest m.in. efektem zrzutów słonych wód kopalnianych.

Woda z pompowni KWK „Śląsk”

Rdzawa woda w Kłodnicy, którą można zaobserwować w Katowicach, pochodzi z pompowni na terenie dawnej KWK „Śląsk” w Rudzie Śląskiej.

Woda zrzucana do Kłodnicy przez SRK jest regularnie analizowana. Obserwowany kolor wody to  wynik utleniania się związków żelaza, co jest charakterystyczne dla wód kopalnianych.

Spółka zapewnia, że na bieżąco pobiera próby wody, a wyniki są cyklicznie przesyłane m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czekają na stabilizację warunków

W komunikacie SRK czytamy, że „Jest to stan przejściowy, który powinien ustąpić po ustabilizowaniu się warunków hydrogeologicznych. Długość tego procesu jest trudna do przewidzenia z uwagi na różnorodność czynników decydujących o charakterze wód kopalnianych”.

Pompownia „Śląsk” zabezpiecza przed zalaniem wciąż czynne zakłady górnicze. To przede wszystkim KWK „Ruda” (Ruch „Halemba” i „Bielszowice”).

Zakaz korzystania z rzeki

W powyższym kontekście warto dodać, że we wtorek, 20 sierpnia br., wojewoda śląski Marek Wójcik przedłużył zakaz korzystania z Kłodnicy na odcinku od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego.

Ma to związek z prowadzonym pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska eksperymentem neutralizacji złotej algi przy użyciu nadtlenku wodoru.

Oddzielny zakaz dotyczy natomiast korzystania z Jeziora Dzierżno Duże, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego, gdzie również prowadzone są działania związane ze zwalczaniem skutków namnażania złotej algi.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024