Brytyjski rząd chce wycofać z handlu nawilżane chusteczki

Brytyjski rząd chce wycofać z handlu nawilżane chusteczki
Kalina Olejniczak
09.05.2018, o godz. 13:40
czas czytania: około 2 minut
0

Nawilżane chusteczki w ponad 90 proc. nie są biodegradowalne i przyczyniają się do zanieczyszczenia wód. Powodują też zatory w kanalizacji. Dlatego brytyjski rząd myśli o wycofaniu ich ze sprzedaży.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

To jeden z elementów planu środowiskowego wdrażanego w Wielkiej Brytanii. W jego ramach nałożono już obowiązkowe opłaty na sprzedaż reklamówek i stopniowo eliminuje się jednorazowe, plastikowe przedmioty codziennego użytku (m.in. sztućce oraz patyczki do uszu).

Plastik w rybich organizmach

Bardzo popularne nawilżane chusteczki służące do zmywania makijażu, higieny niemowląt, a nawet jako papier toaletowy są często częściowo wykonane z poliestru. To one właśnie są na liście produktów, jakie mają być wycofane z użycia. Jednocześnie rząd brytyjski będzie nakłaniać producentów do wykorzystywania w produkcji chusteczek materiałów przyjaznych środowisku, np. pulpy drzewnej.

Koniec z patyczkami i plastikowymi słomkami w Wielkiej Brytanii

Siedemdziesiąt procent ryb żyjących w Tamizie zawiera już plastik, który przedostał się do ich organizmów z mikroplastikowych włókien, wynika z ostatnich badań. W dodatku wyrzucane do kanalizacji chusteczki przyczyniają się do powstawania zatorów, tzw. gór tłuszczowych (fatbergs).

W ostatnich latach problem ten narasta, szczególnie w okresach zwiększonej konsumpcji, gdy do kanalizacji wylewany jest tłuszcz i zbija się w wielką bryłę z chusteczkami. Niektóre góry tłuszczu w brytyjskich systemach kanalizacyjnych były wielkości autobusów.

Góry tłuszczu w kanałach, czyli uważaj co wrzucasz do toalety [WIDEO]

W perspektywie 25 lat

Niektóre wilgotne chusteczki są wyrzucane z kanałów ściekowych i wpływają do rzek i kanałów, gdzie powodują dalsze problemy. Mają tendencję do dryfowania na dnie rzek i zatkania błotem, kijami i innymi odpadkami, przy czym wyglądają jak naturalna część koryta rzeki. Bywa, że zmieniają kształt niektórych koryt rzecznych.

– Jako podejmujemy działania dotyczące innych produktów zawierających plastik, takich jak butelki i waciki. Musimy teraz rozszerzyć naszą uwagę na mokre chusteczki i produkty sanitarne, które zawierają plastik i są spłukiwane do naszych rzek – mówi Debbie Leach, dyrektor naczelna niezależnej organizacji walczącej o czystość rzek, Thames21.

Jednak rozwiązanie tego problemu może nie nadejść zbyt szybko. Brytyjskie Ministerstwo Ochrony Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich zapowiedziało, ze problem mokrych jednorazowych chusteczek jest włączony 25-letniego planu ochrony środowiska.

Źródło: inews.co.uk 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024