Zarzuty korupcyjne wielkopolski wydział Prokuratury Krajowej przedstawił byłemu zastępcy burmistrza Murowanej Gośliny oraz przewodniczącemu rady miasta. Zarzuty w śledztwie dotyczącym byłego burmistrza Murowanej Gośliny Dariusza U. usłyszała również jedna z radnych.

W poniedziałek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Murowanej Goślinie (pow. poznański, woj. wielkopolskie) byłego zastępcę burmistrza miasta i gminy Murowana Goślina oraz przewodniczącego Rady Miasta Murowana Goślina i radną.

Niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz utrudnienia prowadzonego postępowania

Po zatrzymaniu zostali przewiezieni do wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. “Prokurator przedstawił byłemu zastępcy burmistrza zarzut dotyczący dokonania wspólnie i w porozumieniu z ówczesnym burmistrzem niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ustaloną osobę, czym działał na szkodę interesu publicznego” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

“Przewodniczącemu rady miasta Murowana Goślina prokurator przedstawił zarzut dotyczący żądania wspólnie i w porozumieniu z ówczesnym burmistrzem. Natomiast radnej przedstawiono zarzut utrudnienia prowadzonego postępowania w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej przez ówczesnego burmistrza” – podała PK.

Środki zapobiegawcze i potencjalne konsekwencje

“Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego” – dodała PK.

Byłemu zastępcy burmistrza i przewodniczącemu rady za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia. Natomiast radnej grozi do 5 lat więzienia.

11 stycznia 2022 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza Murowanej Gośliny i sześć innych osób. Dariusz U. usłyszał 12 zarzutów, głównie korupcyjnych. Na wniosek śledczych sąd tymczasowo aresztował samorządowca.


Wielkopolskie: Zarzuty korupcyjne i wniosek o aresztowanie burmistrza Murowanej Gośliny


 

O sprawie

Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do których miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina. Śledczy zarzucili Dariuszowi U. m.in. przyjmowanie łapówek za realizowane kontrakty. Burmistrz miał też żądać od swoich podwładnych przekazania części przyznanych im nagród. Zarzuty dotyczą także nadużycia uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ze służbowych telefonów tzw. SMS-ów premium o wartości ok. 8 tys. zł na plebiscyt prasowy.

W maju prokuratura poinformowała, że w związku z zachowaniem samorządowca w trakcie zatrzymania i przeszukania jego mieszkania Dariuszowi U. przedstawiono zarzuty dotyczące znieważenia i naruszenia nietykalności funkcjonariusza CBA oraz zmuszania go do odstąpienia od czynności służbowych poprzez groźby i stosowanie przemocy.

Jak podawały lokalne media 27 stycznia poznański sąd skazał Dariusza U. za znieważanie funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych oraz naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Samorządowcowi wymierzono karę grzywny.

Będą przedterminowe wybory

W piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że na wniosek wojewody wielkopolskiego, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył komisarza Murowanej Gośliny. Jak zaznaczono, powołanie osoby pełniącej funkcję burmistrza było konieczne, z uwagi na zrzeczenie się mandatu przez dotychczasowego włodarza miasta. Zgodnie z projektem rozporządzenia premiera przedterminowe wybory nowego burmistrza Murowanej Gośliny zostaną przeprowadzone 23 kwietnia.

W październiku ubiegłego roku przeprowadzono referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej w Murowanej Goślinie, jednak ponieważ do urn poszło zbyt mało osób głosowanie zostało uznane za nieważne. Z protokołów Miejskiej Komisji ds. Referendum w Murowanej Goślinie wynikało, że do uznania ważności referendum zabrakło głosów nieco ponad 40 osób.

Dariusz U. był burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

Byłemu burmistrzowi, za popełnienie zarzucanych mu przestępstw, grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej

Skomentuj