Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Certyfikowana woda… z kranu

Certyfikowana woda… z kranu
mb
09.04.2015, o godz. 12:24
czas czytania: około 2 minut
0

Woda z olsztyńskich wodociągów otrzymała prestiżowy certyfikat ,,Produkt Warmia Mazury”, stając się tym samym produktem regionalnym. Olsztyńske PWiK czeka na inwestora, który podejmie się produkcji wody butelkowanej „Olsztynianki”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

[poll id=”4″]

Płynąca z olsztyńskich kranów woda pochodzi z utworów trzecio- i czwartorzędowych, jej wiek szacowany jest na ok. 20 tys. lat. Głębokość niektórych studni, z których jest czerpana, przekracza 300 m. Podczas uzdatniania do wody nie są dodawane żadne substancje chemiczne, nie wymaga ona również chlorowania czy innych procesów dezynfekcji. Po napowietrzeniu usuwana jest wyłącznie ponadnormatywna ilość związków żelaza i manganu.

Jakość olsztyńskiej kranówki podlega stałej kontroli. Próbki pobierane są każdego dnia przez pracowników laboratorium zarówno na ujęciach, jak i w kilkunastu różnych punktach Olsztyna. Badaniu podlegają parametry fizykochemiczne oraz biologiczne. Niezależne badania są prowadzone także przez Sanepid. – Otrzymałam kiedyś pełne wyniki badań olsztyńskiej wody. Chodziło o zawartość w niej substancji monetarnych (wapń, sód i potas). Wyniki porównałam z napisami na opakowaniu jednej ze znanych wód butelkowanych i okazało się, że są takie same! – podkreśla Anna Chudzińska, rzecznik prasowy olsztyńskiego PWiK. – Nie ma więc sensu wydawać ok. 2 zł za 1,5 litrową butelkę kiedy wystarczy odkręcić kran – dodaje i trudno się z nią nie zgodzić.

Uzyskanie certyfikatu jest dla PWiK potwierdzeniem stałej, wysokiej jakości produktu, do którego każdy mieszkaniec posiada dostęp po odkręceniu kranu. Przedsiębiorstwo ma również nadzieję, że znajdzie się inwestor chcący produkować wodę butelkowaną o nazwie ,,Olsztynianka”, co bez wątpienia wpłynęło by na promocję miasta w skali kraju.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olszynie podejmuje działania, by zachęcić wszystkich mieszkańców do picia wody prosto z kranu. Latem w kilku punktach miasta (głównie na Starym Mieście) uruchamiane są zdroje dla turystów. Również w kilku szkołach umieszczone zostały poidełka, z których uczniowie mogą pić wodę. Dzięki temu, że wody przed spożyciem nie trzeba przegotowywać pozostają w niej cenne związki wapnia i magnezu. Ze względu na zawartość sodu i potasu wodę tę można zaliczyć do średniomineralizowanych.

Certyfikaty ,,Produkt Warmia Mazury” przyznawane są w trzech kategoriach: usługa, produkt oraz wydarzenia. Celem projektu jest wzrost konkurencyjności i atrakcyjności gospodarczej regionu Warmii i Mazur oraz szerzenie wśród mieszkańców lokalnego patriotyzmu. O uzyskanie certyfikatu mogą ubiegać się osoby prywatne, firmy, placówki publiczne prowadzące od co najmniej 2 lat działalność gospodarczą lub zawodową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do tej pory otrzymało go około 150 osób, firm i instytucji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024