Chcemy, eko-logicznej Polski #wybieramsrodowisko

Chcemy, eko-logicznej Polski #wybieramsrodowisko
pit
24.08.2023, o godz. 14:10
czas czytania: około 3 minut
0

Gospodarka komunalna powinna łączyć ekologię i racjonalne działanie. Obecnie jej funkcjonowanie jest przeregulowane. Prawo to nie mogą być kajdany. Jest wiele zaniedbań, w tym największe w energetyce cieplnej, która stanowi największy koszt w rodzinnych budżetach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Chcemy, by Polska była eko-logiczna. To znaczy, że chcemy dobrej jakości życia, ale żeby pod tym nie kryła się religia, hobby a logiczna i racjonalna gospodarka – mówi Gabriela Lenartowicz, posłanka Platformy Obywatelskiej i kandydatka Koalicji Obywatelskiej w zbliżających się wyborach parlamentarnych. – Obecnie cała sfera związana z ekologią, ale i szerzej rozumianą gospodarką komunalną, technologicznie i ekonomicznie stanowi koło zamachowe dla rozwoju gospodarczego a nie jest kulą u nogi jak to się czasem próbuje się przedstawiać.

#wybieramsrodowisko: Rozmowa z Gabrielą Lenartowicz, posłanką Platformy Obywatelskiej i kandydatką Koalicji Obywatelskiej w zbliżających się wyborach parlamentarnych

 

 

Koalicja Obywatelska uważa, że obecnie funkcjonowanie branży komunalnej jest przeregulowane. – Musimy w pierwszej kolejności to uporządkować – mówi Gabriela Lenartowicz, która uważa, że w obowiązującym obecnie prawie istnieje wiele barier, które utrudniają racjonalną działalność. Przepisy w jej opinii powinny zostać uproszczone. Funkcjonowanie gospodarki komunalnej powinno zmierzać do modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli do efektywnego i oszczędnego wykorzystywania zasobów, zwłaszcza tych, które są nieodnawialne. Z tym się wiąże optymalizacja wykorzystania surowców i energii. – Szczególnie zaniedbana jest energetyka cieplna – twierdzi posłanka PO. – Przypomnę, że to jest największa część wydatków polskich rodzin. Są one większe niż wydatki na energię elektryczną. Tymczasem powinniśmy przechodzić do kolejnego etapu. Energetyka cieplna nie powinna się sprowadzać jedynie do dostarczania ciepła, ale komfortu cieplnego. To jest związane ze zmianami klimatycznymi i wyzwaniami, które się z tym wiążą. Zatem nie tylko ciepło, ale także dostarczanie chłodu i wentylacja – podkreśla.

W Koalicji Obywatelskiej uważają, że należy wrócić do pomocniczości państwa w różnych sferach, w tym w kwestiach związanych z transformacją energetyczną w wymiarze lokalnym, inwestycjami środowiskowymi i funkcjonowaniem całej gospodarki komunalnej. – Państwo powinno być przede wszystkim dobrym regulatorem, czyli dostarczać takie rozwiązania legislacyjne, które ułatwiają życie – uważa posłanka Lenartowicz. – Czasem wskazuje się, że coś nam Unia Europejska narzuca a tak naprawdę to są nasze rozwiązania. Ta transformacja się dzieje. My jesteśmy w jej środku. Od tych zmian gospodarczych wynikających ze skutków zmieniającego się klimatu, ale i zmian technologicznych nie uciekniemy. Jak się spóźnimy, to pozostanie nam jedynie budować palisadę wokół naszego rezerwatu. Nie sądzę, by Polki i Polacy takiej Polski chcieli. – uważa posłanka.


Redakcja „Przeglądu Komunalnego” oraz portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi rozpoczęła projekt #wybieramśrodowisko. Celem jest wskazanie na najistotniejsze wyzwania i potrzeby branży komunalnej i ochrony środowiska, ale jednocześnie oczekujemy, że tematy te znajdą odpowiednie miejsce w debacie politycznej i programach ubiegających się o głosy wyborców.

Więcej o projekcie #wybieramsrodowisko:

Wybieram środowisko a wy? #wybieramsrodowisko


 

#wybieramsrodowisko

Zobacz również rozmowę z Piotrem Szewczykiem prezesem Rady RIPOK

Bez gospodarki komunalnej Polska stanęłaby w kilka dni #wybieramsrodowisko

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024