Ciepło z fińskiej serwerowni ogrzeje ponad 1,5 tys. domów

Ciepło z fińskiej serwerowni ogrzeje ponad 1,5 tys. domów
14.08.2017, o godz. 7:28
czas czytania: około 2 minut
0

Serwerownia w miejscowości Mantsala w Finlandii stała się jednym ze źródeł ciepła dla lokalnego systemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Celem projektu było efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego z centrum danych. Zadaniem instalacji jest również skuteczne chłodzenie serwerowni w celu zapewnienia odpowiednich warunków fizycznych i środowiskowych.

Tradycyjne centra danych wyposażone są w energochłonne systemy klimatyzacyjne. W tym przypadku rolę klimatyzatora pełnią wymienniki ciepła, w których gorące powietrze pobrane z centrum danych podgrzewa wodę do temperatury ok. 40°C. Zastosowane w instalacji pompy ciepła podnoszą następnie temperaturę wody do 85°C. W celu uzyskania temperatury wody na poziomie 85°C niezbędne są pompy ciepła o dużych mocach i wysokiej wydajności.

System nie tylko jest bardzo wydajny, ale służy również ochronie środowiska naturalnego. W pierwszej fazie projektu, emisja CO2 zostanie zredukowana o 4000 ton rocznie, a gdy projekt zostanie zakończony, będzie to aż do 11 000 ton COrocznie.

Warty uwagi jest fakt, że po raz pierwszy tak duża ilość ciepła odpadowego z centrum przetwarzania danych może być wykorzystana bezpośrednio do ogrzewania. Założeniem projektu jest umożliwienie całkowitej konwersji ciepła odpadowego w ciepło, które będzie można wykorzystać ponownie.

Już teraz system ten jest zgodny z założeniem zmniejszenia emisji CO2 do środowiska o 40 proc., które zostało wyznaczone przez UE na rok 2030. Prace nad instalacją rozpoczęły się w czerwcu 2014 roku, a cały system trafił do eksploatacji w październiku 2015 roku. Dzięki projektowi miasto Mantsala otrzymało prestiżową nagrodę Heat Pump City of the Year 2015, przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła EHPA.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024