Urząd Marszałkowski w Toruniu od kilku miesięcy może ograniczyć znacznie wydatki związane z podgrzewaniem wody w kranach. Wszystko dzięki instalacji systemu energetycznego, wykorzystującego przede wszystkim energię solarną. W trakcie realizacji podobnych inwestycji są gminy Chełmża, Łubianka i Łysomice oraz szpital powiatowy w Świeciu.

Szpital powiatowy w Świeciu jeszcze w lipcu rozpocznie instalację systemu solarnych kolektorów cieplnych, które pozwolą na podgrzewanie wody w całym kompleksie lecznicy. Wybrano już wykonawcę przedsięwzięcia, który obecnie dokonuje ostatnich niezbędnych korekt w projekcie technicznym. Władze spółki zarządzającej szpitalem liczą, że dzięki inwestycji, która powinna zakończyć się jeszcze w tym roku, będą mogły zaoszczędzić około 40 procent dotychczasowych wydatków na podgrzewanie wody i około 4 procent na kosztach centralnego ogrzewania.

Na etapie wyboru wykonawcy systemu solarnego systemu podgrzewania wody, obejmującego 584 gospodarstwa domowe i 21 budynków publicznych, jest gmina Łysomice. Przetarg ogłoszono w połowie czerwca, otwarcie kopert z ofertami nastąpi 1 sierpnia. Prace instalacyjne rozpoczną się prawdopodobnie także jeszcze w sierpniu. Do końca tego roku ciepłą wodę z solarów powinno mieć 375 prywatnych domów. Obejmujący pozostałe obiekty drugi etap inwestycji zaplanowano na przyszłą wiosnę.

W trakcie procedury przetargowej jest też samorząd gminy Łubianka, który w sierpniu powinien wybrać wykonawcę, co umożliwiłoby rozpoczęcie prac jeszcze tej jesieni. To przedsięwzięcie obejmuje 700 budynków.

Z pewnym poślizgiem realizuje solarną inwestycję gmina Chełmża. Jej władze poinformowały, że obecnie dopinają szczegóły finansowe z beneficjentami projektu, czyli właścicielami domów, których instalacje z ciepłą wodą zasilane będą przy pomocy energii z baterii słonecznych. W najbliższym czasie przewidują pobieranie opłat partycypacyjnych w wysokości tysiąca złotych. Przetarg wyłaniający wykonawcę powinien się odbyć w trzecim kwartale 2011 roku. Ciepło z solarów popłynie do domów w tamtym rejonie prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Działający już od lutego nowy system grzania wody oraz wspomagania ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń w Urzędzie Marszałkowskim oprócz energii słonecznej wykorzystuje też energię geotermalną, pozyskiwaną dzięki odwiertom o głębokości blisko 200 metrów, zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie głównego gmachu. Zapewnia ciepłą wodę w całym kompleksie, a także ogrzewanie i wspomaganie klimatyzacji w jego nowej części.  

– Cieszę się, że udaje nam się adaptować do naszych potrzeb nowoczesne, niedrogie w eksploatacji i przyjazne środowisku techniki grzewcze. Stać nas na te inwestycje między innymi dzięki środkom naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

źróło: kujawsko-pomorskie.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj