Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Co by było, gdyby nie obowiązywało nowe rozporządzenie MBP?

Co by było, gdyby nie obowiązywało nowe rozporządzenie MBP?
Bartłomiej Leśniewski
19.05.2023, o godz. 8:53
czas czytania: około 3 minut
0

- Byłoby zdecydowanie lepiej. Ten akt w ogóle nie powinien zostać wydany – to zgodna opinia uczestników konferencji „Roadshow – mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Konferencja trwała od wtorku do czwartku w formule „roadshow” w trzech miejscach Wielkopolski: Uniejowie, Jarocinie i instalacji Orli Staw. Organizatorem był Abrys, wydawca Portalu Komunalnego.

Nadregulacja

Poprzednie rozporządzenie w sprawie MBP pochodziło z roku 2014. Uzupełniła je Decyzja Wykonawcza Komisji (UE) 2018/1147 z dnia 10 sierpnia 2018 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów. W opinii wielu przedsiębiorców oba te uzupełniające się akty stanowiły wystarczającą podstawę do działań instalacji MBP.

Mimo tych opinii Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się jednak na publikację dodatkowego rozporządzenia. Przede wszystkim uszczegółowiającego i listującego zasady stref rozładunku odpadów, szczegółowe warunki prowadzenia procesów biologicznych – czas, frakcje, parametry fizyczne.

– Zastanawiam się po co to zrobiło. W tym rozporządzeniu nic się nie nam nie podoba. Tak szczegółowe regulacje są zupełnie niepotrzebne. Najlepiej, żeby to rozporządzenie w ogóle nie powstało – mówi prof. dr. hab. inż. Małgorzata Gotowska, ekspert Politechniki Bydgoskiej.

Suchej nitki na treści rozporządzenia nie zostawia także Anna Specht-Schampera, ekspert SDZLEGAL Schindhelm. – Po coś i za co nam to zrobił, prawodawco? – pyta retorycznie, dodając, że poszczególne instalacje już uzyskały zezwolenia na stosowanie konkretnych rozwiązań, np. technologicznych, w postaci pozwoleń zintegrowanych (tzw. pezetek). Były one owocem dialogu podmiotów z odpowiednimi urzędami, nierzadko kompromisów, za którymi poszły konkretne decyzje inwestycyjne. Czy teraz te kompromisy uznać należy za nieważne?

Co z pozwoleniami zintegrowanymi

Rozporządzenie ogłoszono w Dzienniku Ustaw 9 stycznia 2023 – na spełnienie licznych szczegółowych warunków dano podmiotom jedynie 14 dni licząc od tej daty. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekonuje, że ma moc obowiązującą od 24 stycznia 2023. Czy jednak dla wszystkich? Wątpliwości w tym zakresie posiało samo ministerstwo.

Chodzi o przygotowaną przez resort odpowiedź na interpelację posłanki Moniki Wielichowskiej. Wynika z niej, że podmioty, które posiadają pozwolenie zintegrowane mogą nadal prowadzić działalność na podstawie tego dokumentu.


7 pytań o MBP. Oto odpowiedź MKiŚ na interpelację poselską


 

Daniel Chojnacki, partner w kancelarii DZP przyznaje, że rodzi to poważną wątpliwość prawną. Czy polegać na tej oficjalnej wykładni, dokonanej na piśmie nie mającym rangi aktu wykonawczego, czy jednak trzymać się literalnie zapisów rozporządzenia. – Obawiam się licznych problemów prawnych związanych z takim postawieniem sprawy – mówi Daniel Chojnacki.

„Minister właściwy do spraw klimatu może określić, w drodze rozporządzenia, wymagania dla określonych procesów przetwarzania lub dla instalacji do przetwarzania odpadów (…) kierując się zapobieganiem zagrożeniom dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska, a także zapobieganiem nieprawidłowościom przy przetwarzaniu odpadów” – uzasadniali potrzebę wydania niniejszego rozporządzenia jego autorzy.

– Cele słuszne. Tyle, że ja mam wątpliwości co do tego, czy jakikolwiek zapis tej ustawy nas do ich realizacji przybliża bardziej, niż zapisy prawne obowiązujące już przed ogłoszeniem rozporządzenia – pointuje Piotr Szewczyk, prezes Rady RIPOK, dyrektor Programowy Konferencji „Roadshow – mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów”.


Gospodarka odpadami przed małym trzęsieniem ziemi. To może być wstrząs dla jej fundamentów


Jarocin, czyli jak zmienić MBP w centrum recyklingu

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024