Z roku na rok powiększa się grupa osób sięgających po wodę z kranu w Poznaniu. Dziś regularnie pije kranówkę 63 proc. poznaniaków.

Wyniki uzyskane w tegorocznej edycji badania “Zaufanie do jakości wody dostarczanej przez spółkę Aquanet” pokazują, że stosunek mieszkańców Poznania i okolic do picia wody kranowej ulega zmianie.

Regularnie w górę

Wyniki uzyskane na przestrzeni lat 2013-2018 pokazywały w miarę stabilne nawyki picia wody z kranu – do spożywania wody kranowej przyznawało się ok. 50 proc. respondentów, a do częstego picia takiej wody ok. 1/3 badanych.

Wyniki tegoroczne znacznie odbiegają od danych uzyskanych w latach poprzednich – odnotowano bardzo znaczący wzrost deklaracji picia wody z kranu w ogóle – z 52 proc. w roku ubiegłym do 63 proc. w roku 2019. Również znacznie większy odsetek uczestników tegorocznych badań przyznał się do regularnego picia wody z kranu niż miało to miejsce w 2018 – wzrost z 29 proc. badanych do 41 proc.

Wzrost deklaracji o piciu wody z kranu można było zaobserwować we wszystkich grupach wiekowych, choć  największą zmianę odnotowano w przedziałach wiekowych 18-35 oraz 36-45.

źródło: aquanet
źródło: aquanet

Uczestników badania pytano także o to, czy noszą wodę przy sobie w ciągu dnia. Aż jedna trzecia z grupy, która ma taki nawyk odpowiedziała w badaniu, że jest to woda nalewana z kranu.

źródło: aquanet

Efekt wieloletnich działań

Dorota Wiśniewska, rzeczniczka Aquanet, podkreśla, że wzrost jest efektem regularnych działań podejmowanych przez spółkę, zarówno programu edukacyjnego Plusk, podczas którego dzieci poznają m.in. tajniki produkcji wody, jak i obecności saturatora z kranówką podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych, czy w przestrzeniach publicznych w upalne dni. Woda jest serwowana w biodegradowalnych kubeczkach. Od wielu lat spółka prowadzi też kampanię reklamowe nt. wody z kranu.

Firma instaluje również poidełka w szkołach i przedszkolach, a niedawno stanęło takie również na lotnisku na Ławicy.

Koniec z drogą wodą butelkowaną. Lotnisko Poznań-Ławica zainstalowało poidełko

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Ja częściej pije mineralną cisowiankę, kranówkę piję wyłącznie przegotowaną. W mniejszych miejscowościach czystsza woda leci moim zdaniem niż w dużych miastach

  2. Podpinam się, filtrowana woda z zewnętrznych dzbanków jest uznana jako kranówka?
    Woda wodą, a co z zardzewiałymi rurami, które zmniejszają jakość wody?

  3. jak to sie ma do zalecen przeciwko zoltaczce czyli picia tylko przegotowanej wody z kranu? pytanie czy ludzie pija przegotowana czy bezposrednio z kranu

Skomentuj