Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Koniec z drogą wodą butelkowaną. Lotnisko Poznań-Ławica zainstalowało poidełko

Koniec z drogą wodą butelkowaną. Lotnisko Poznań-Ławica zainstalowało poidełko
mat
03.07.2019, o godz. 12:18
czas czytania: około 1 minuty
0

Pasażerowie poznańskiego portu lotniczego mogą napić się już darmowej kranówki. Źródełko zainstalowano wspólnie ze spółką Aquanet w hali odlotów. Stolica Wielkopolski to kolejne polskie miasto po Warszawie, Katowicach i Krakowie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W hali odlotów, czyli miejscu, gdzie nie można wnosić własnych napojów, pasażerowie nie muszą już kupować drogiej wody butelkowanej. Na Ławicy po kontroli bezpieczeństwa  można skorzystać z darmowej wody z poidełka.

Za zdrojem została zamieszczona fototapeta z hasłem „woda z kranu” w ośmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim.

Zmiany po kontroli NIK-u

W pierwszej połowie 2017 r. sprawą cen wody mineralnej w strefie zastrzeżonej (tzw. wolnocłowej) polskich lotnisk zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wtedy okazało się, że najwyższe stawki pasażerowie płacą właśnie w Poznaniu, gdzie nie można kupić 0,5 l wody taniej niż za 6,5 zł.

Horrendalnie wysokie ceny wody na polskich lotniskach. UOKiK kontroluje i zaleca stawianie poidełek

Po wystąpieniu UOKiK do zarządców polskich portów lotniczych, jako pierwsze działania prokonsumenckie podjęło lotnisko Chopina w Warszawie. We wrześniu 2017 r. udostępniono tam darmowa wodę w tzw. strefie tranzytowej, czyli za strefą kontroli bezpieczeństwa. Dwa źródełka z bezpłatną wodą ustawiono w strefie Schengen, a jedno w non-Schengen.

Kolejnym lotniskiem, które zdecydowało się na montaż poidełek było Katowice Airport. We wrześniu 2018 r. w Pyrzowicach stanęły dwa urządzenia w ramach pilotażowego programu, jednak nie w hali odlotów a przylotów. Na początku 2019 r. darmową wodę wprowadził port lotniczy Kraków-Balice.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023