Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Oszczędnościowa strategia Wodociągów Leszczyńskich

Oszczędnościowa strategia Wodociągów Leszczyńskich
R.G.
23.04.2024, o godz. 9:01
czas czytania: około 3 minut
0

Wodociągi Leszczyńskie skupiają się na działaniach zmierzających do obniżania kosztów funkcjonowania. Spółka jest członkiem leszczyńskiej grupy zakupowej prądu. Grupę tworzy ją blisko 60 samorządowych instytucji i placówek. Dzięki temu może ona wynegocjować niższe ceny energii. Na obecnym etapie wodociągi w Lesznie wykonały kolejny pro oszczędnościowy krok. Polega on ta tym, że do swoich największych obiektów - m.in. oczyszczalni ścieków, przepompowni albo stacji uzdatniania wody WL postanowiły kupić prąd na towarowej giełdzie energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Z całą pewnością efekty tego rodzaju działań są zadowalające – zauważa prezes Wodociągów Leszczyńskich Rafał Zalesiński. – W tym układzie mamy do czynienia z cenami korzystniejszymi niż ceny przetargowe. Jeżeli więc ceny przetargowe były na poziomie około 600 zł za megawatogodzinę, to my byliśmy w stanie zakontraktować prąd w granicach 300/400 zł za megawatogodzinę. Taka sytuacja, to dla nas spore oszczędności. Jednak na razie tego rodzaju stawki przewidziane są do końca bieżącego roku. To jest oczywiście prognoza i plan, bo mamy tu do czynienia z giełdą.

Na tym jednak nie koniec, bo Wodociągi Leszczyńskie pozyskują też prąd z fotowaltaiki. W planach mają również budowę spalarni osadów, dzięki której zyskają darmowy prąd i ciepło.

Trzy żelbetowe zbiorniki 

Oszczędności wynikające z powyższych działań z całą pewnością się przydadzą, bo Wodociągi Leszczyńskie prowadzą więcej inwestycji. Jedna z nich, to budowa zbiorników buforowych na terenie siedziby Wodociągów Leszczyńskich przy ul. Lipowej w Lesznie.

W tym przypadku, w dniu 31 lipca 2023 r., podpisano umowę z firmą P.H.U. Chod-Dróg Przemysław Andrzejewski z siedzibą w Krobi. Wartość umowy wynosi 12 mln 800 tysięcy złotych netto. Termin realizacji tego przedsięwzięcia upłynie 31 stycznia 2025 roku.

Zakres zadania obejmuje: budowę trzech, żelbetowych, prefabrykowanych zbiorników retencyjnych o pojemności 2000 m3 każdy (łącznie więc powstanie 6000 m3 retencji), na istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej, budową niezbędnych komór, studni i kanałów kanalizacyjnych.

Celem tej inwestycji jest przetrzymanie i opóźnienie spływu ścieków komunalnych wraz z wodami opadowymi z terenu Miasta Leszna, dopływających do oczyszczalni ścieków w Henrykowie w trakcie intensywnych opadów deszczu.

Budowa zbiorników pozwoli wyrównać przepływy w kolektorze o średnicy 1800 mm doprowadzającym ścieki do oczyszczalni, co w znacznym stopniu umożliwi kontrolowanie pracy części mechanicznej oczyszczalni, nie powodując jej przeciążenia.

Dodatkowo na zbiornikach powstanie mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 50kW, natomiast w przyszłości planowany jest w tym miejscu odzysk ciepła z buforowanych  ścieków.

Modernizacja SUW w Strzyżewicach 

Kolejna inwestycja WL polega na modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Strzyżewicach, z częściową wymianą orurowania i armatur filtrów ciśnieniowych wraz z automatyką i sterowaniem. To II etap modernizacji największej leszczyńskiej stacji uzdatniania wody, zaopatrującej Miasto Leszno w wodę. Wartość inwestycji wynosiła 2 mln 270 tys. zł netto.

Główny zakres II etapu modernizacji obejmuje: wymianę pozostałej części orurowania przy filtrach, wymianę przepływomierza zbiorczego wody surowej na hali kaskad, wymianę wszystkich przepustnic wraz z napędami elektrycznymi przy filtrach, wymianę całego układu sterowania i wizualizacji SCADA Asix.

Następna składowa prac polega na przystosowaniu studni w lesie do odpowiedniej komunikacji, z wykorzystaniem istniejącej sieci światłowodowej.

Zakończenie realizacji tego zadania planowane jest na początek maja 2024 roku.

Wcześniej, w sierpniu ubiegłego roku, Wodociągi Leszczyńskie zakończyły I etap modernizacji SUW w Strzyżewicach z wymianą rurociągów zbiorczych na hali filtrów. 

Zbiornik dla SUW w Lipnie 

Wodociągi Leszczyńskie zainwestowały też w budowę zbiornika wody czystej dla Stacji Uzdatniania Wody w Lipnie. Głównym celem tego przedsięwzięcia było zapewnienie w przyszłości bezpieczeństwa i niezawodności dostaw wody dla Mieszkańców Lipna i regionu

To pierwszy z układu dwóch zbiorników wody czystej o docelowej, łącznej pojemności 1000 m3. Wartość tego kontraktu wyniosła 1 mln 270 tys. zł netto.

Dodajmy, że z dniem 23 czerwca przeprowadzony został odbiór końcowy realizacji tego zadania. Zbiornik został już włączony w eksploatację i służy mieszkańcom.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024