Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

PGW WP publikuje raporty o warunkach zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków

PGW WP publikuje raporty o warunkach zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
R.G.
23.04.2024, o godz. 11:04
czas czytania: około 3 minut
0

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie opublikowało raporty dotyczące warunków wykonywania działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków dla okresu 2018-2022. Dokumenty te mogą być bardzo pomocne dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dokonujących analizy zarządczej. To także spełnienie postulatów branży wod-kan.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W odniesieniu do art. 27a ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. ,poz. 537), na stronach BIP Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, opublikowano raporty dotyczące warunków wykonywania działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Możliwość oceny kondycji przedsiębiorstw

Jak zauważa Grzegorz Waligóra, kierownik wydziału analiz technicznych w Departamencie Gospodarki Wodno-Ściekowej w PGW Wody Polskie, dostępność nowej nieodpłatnej publikacji daje możliwość oceny, w jakiej kondycji są polskie wodociągi i czy wodne sprawy idą w dobrym kierunku.

Raporty te dotyczą warunków wykonywania działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków dla okresu 2018-2022 i mogą być bardzo pomocne dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dokonujących analizy zarządczej.  

Spełnienie postulatów branży 

Tego rodzaju działanie PGW WP jest też spełnieniem oczekiwań środowisk branży wod-kan. w zakresie dostępu do informacji o działaniu i kondycji sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Chodziło tu o stworzenie narzędzia, które można wykorzystywać do analiz, a także do wypracowania najlepszej metody zarządzania przedsiębiorstwami.

“PGW Wody Polskie jako główny organ odpowiedzialny za administrację wodną, mają za zadanie nie tylko nadzór nad szeroko pojętą gospodarką wodną, ale również koordynację i standaryzację danych sektora wodkan. Zaangażowanie PGWWP w szczegółowe analizy danych obejmuje tworzenie różnego typu dokumentacji planistycznej i raportowej, wymagane zarówno na potrzeby krajowe, jak i przez KE w ramach Dyrektyw UE a od teraz również w raporty porównawcze. Dostępność nowej darmowej publikacji daje możliwość zrozumienia, w jakiej kondycji są polskie wodociągi i czy wodne sprawy idą w dobrym kierunku – napisał w serwisie Linkedin Grzegorz Waligóra, kierownik wydziału analiz technicznych w Departamencie Gospodarki Wodno-Ściekowej w PGW Wody Polskie.

Syntetyczne zestawienie danych

Raporty, z podziałem na 11 RZGW w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, zawierają informacje dotyczące genezy potrzeby analizy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, roli PGW Wody Polskie w inicjowaniu tworzenia raportów, znaczenia technicznych aspektów zarządzania zasobami wodnymi, metodologii badawczej, przebiegu procesu ankietyzacji, wyboru uczestniczących przedsiębiorstw wod-kan. i standaryzacji wskaźników.

Ocena i dobór parametrów 

Podstawą opracowania danych w raportach są techniczne aspekty działalności przedsiębiorstw wod.-kan., takie jak: straty wody, enegochłonność procesu dostarczania wody, stopień wymiany sieci wodociągowej, awaryjność sieci wodociągowych, przyrost sieci wodociągowych, napływ wód przypadkowych, stopień wymiany sieci kanalizacyjnej, przyrost sieci kanalizacyjnej, awaryjność sieci kanalizacyjnej, energochłonność procesu odbioru i oczyszczania ścieków, a także samowystarczalność energetyczna przedsiębiorstw. Raporty zawierają też wnioski z sugestiami dotyczącymi działań zmierzających do poprawy sytuacji.  

Z pełną treścią raportów można się zapoznać w Publikacji PGW WP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024