Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Modernizacja zbiornika retencyjnego w GOŚ w Chrzanowie na finiszu

Modernizacja zbiornika retencyjnego w GOŚ w Chrzanowie na finiszu
R.G.
15.04.2024, o godz. 9:42
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiegają końca prace modernizacyjne zbiornika retencyjnego usytuowanego na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ) w Chrzanowie (woj. małopolskie). Główną jego funkcją jest gromadzenie nadmiaru wód opadowych i roztopowych dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Jak informują Wodociągi Chrzanowskie, w wyniku kilkudziesięcioletniej eksploatacji na dnie zbiornika nagromadziła się znaczna ilość osadu, który w dużym stopniu ograniczał jego powierzchnię retencyjną.

Dodatkowo, w skutek postępującego procesu urbanizacyjnego z efektem w postaci zwiększającego się stopnia uszczelnienia i utwardzenia powierzchni, na terenie Aglomeracji Chrzanów, a także rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, nastąpił znaczny wzrost wielkości dopływu wód deszczowych z obszaru naturalnego do oczyszczalni ścieków, co skutkowało koniecznością poprawy parametrów zbiornika.

Poprawa funkcjonowania GOŚ

W powyższym kontekście, chrzanowscy wodociągowcy nadmieniają też, że obszar spływu wód opadowych do zbiornika w GOŚ obejmuje Aglomerację Chrzanów o powierzchni ponad 2750 ha, jak również teren samej oczyszczalni, czyli obszar około 14 hektarów. Natomiast wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych i zadaszonych chrzanowskiej GOŚ odprowadzane są do zbiornika systemem kanalizacji deszczowej.

Odpływ ze zbiornika retencyjnego skierowany jest do instalacji oczyszczania ścieków komunalnych, gdzie poddawany jest podczyszczeniu, a w efekcie końcowym wykorzystywany jako wody technologiczne na potrzeby własne oczyszczalni.

Oczyszczanie, skarpy i dziury 

Modernizacja zbiornika polegała na jego oczyszczeniu, jak również naprawie skarp betonowych i likwidacji dziur w dnie. Pracownicy wodociągów odnowili również koryto wlotowe oraz uzupełnili dylatacje na połączeniach płyt betonowych na skarpach.

Jak zapewniają WCh, dzięki samodzielnemu wykonawstwu modernizacji zbiornika, jej koszty są blisko pięciokrotnie niższe, niż w przypadku zlecenia tych prac zewnętrznej firmie.

Samo czyszczenie zbiornika wykonane zostało przez operatorów urządzeń oczyszczania ścieków GOŚ, natomiast wszystkie prace remontowe związane z naprawą skarp betonowych, likwidacją dziur w dnie zbiornika, odnowieniem koryta wlotowego oraz uzupełnianiem dylatacji na połączeniach płyt betonowych na skarpach wykonała brygada z Wydziału Mechanicznego WCh.

Gęsta zabudowa i betonoza 

Jak zauważają chrzanowscy wodociągowcy, gęsta zabudowa miast i zabetonowywanie coraz większych obszarów miejskich powoduje trudności we wsiąkaniu deszczówki w teren, a tym samym zwiększa spływ powierzchniowy oraz przeciąża istniejące instalacje wodno-kanalizacyjne. Co gorsze, przedłużające się okresy suszy związane ze zmianami klimatu  skutkują coraz większymi problemami z dostępnością wody.

W konsekwencji wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niecałe 1600 m3 na mieszkańca, a średnia wielkość tego wskaźnika w Europie jest prawie 3-krotnie większa.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024