Wojewoda mazowiecki uruchomi w czwartek na Torwarze w Warszawie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie otrzymają pomoc, posiłek, informacje i miejsce na odpoczynek. Przygotowanych będzie tam ok. 500 łóżek – poinformowała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.
W czwartek rano o tym, że powstaje nowy punkt recepcyjny, informował prezydent stolicy. “Pilnie potrzebny duży – na kilkaset osób – punkt recepcyjny w Warszawie! Dworce są przepełnione czekającymi na przesiadkę. Kolejny dzień apelujemy do rządzących o włączenie się w pomoc. Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar” – podkreślił Trzaskowski.
Na wpis prezydenta Warszawy odpowiedział Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie. “Dementujemy nieprawdziwą informację prezydenta Warszawy @trzaskowski_: “Wojewoda ma dziś na naszą prośbę uruchomić Torwar”. Już od 1 marca Wojewoda Mazowiecki przy współpracy z Ministrem Bortniczukiem i COS przygotowywali obiekt. Jesteśmy gotowi przyjąć i pomóc Ukrainie!” – poinformował COS.
Na słowa Trzaskowskiego w czwartek zareagował też wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Prezydent stolicy w Radiu ZET – jak cytuje rozgłośnia na Twitterze – mówił, że rząd “zrobił sobie centra recepcyjne na granicy, natomiast w Warszawie tak naprawdę działamy wyłącznie my”. Mówił też, że miasto apeluje o otwarcie punktów recepcyjnych.
Wiceminister odpowiedział na Twitterze, że w środę podczas narady ze służbami wojewody wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra została poinformowana, że w czwartek ruszy punkt na Torwarze. “Poniższa wypowiedź prezydenta to albo zła wola prezydenta albo brak komunikacji w ratuszu” – skomentował Szefernaker.
W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują informacje na temat pobytu w Polsce, zapewniane jest im tymczasowe zakwaterowanie, otrzymują ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. W stolicy od poniedziałku działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. dwadzieścia miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.
Uruchomiono już 28 punktów recepcyjnych i 22 punkty informacyjne
Szefernaker poinformował, że łącznie w Polsce uruchomiono 28 punktów recepcyjnych i 22 punkty informacyjne. Jak podkreślił, punkty informacyjne na dworcach kolejowych, w tym na dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, zostały utworzone w porozumieniu z samorządami – są to punkty wspólne. Ich powstanie wiceminister zapowiadał w miniony piątek. W stolicy działa też punkt na Lotnisku Chopina – dla osób, które przylatują do Warszawy i nie mogą wrócić na Ukrainę.
Warszawskie władze punkt informacyjny zorganizowały też w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ. Z kolei w Arenie Ursynów ratusz przygotował punkt przeznaczony do tymczasowego pobytu uchodźców. W środę Trzaskowski informował, że zapewniono nocleg 2,5 tys. osobom. W czwartek przekazał, że uruchomiono kolejnych 600 miejsc.
Komentarze (0)