Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

CPK reaktywacja. Polska przymierza się do Kolei Dużych Prędkości

CPK reaktywacja. Polska przymierza się do Kolei Dużych Prędkości
Bartłomiej Leśniewski
16.04.2024, o godz. 10:29
czas czytania: około 2 minut
0

Czy zmiana władzy przełoży się na zakończenie prac spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK)? Wcale nie! Nowy rząd zamierza kontynuować zapoczątkowane przez CPK prace nad budową w Polsce Kolei Dużych Prędkości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Pierwsze spotkanie w ramach zorganizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej forum dialogu technicznego CPK z branżą kolejową odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

KDP

Uczestnicy dyskutowali nad wyzwaniami przed, którymi stoi branża w kontekście realizowanej koncepcji CPK. „W poruszanych tematach pojawiły się m.in. wyzwania związane z projektem Kolei Dużych Prędkości (KDP) zarówno w obszarach technicznych (nawierzchnia i obiekty inżynieryjne, sieć trakcyjna i system zasilania, system kontroli jazdy pociągów i sterowania ruchem) jak i funkcjonalnych (związanych np. z projektowaniem, budową, certyfikacją eksploatacją oraz w zakresie przygotowania kadr)” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas dyskusji potwierdzono, że realizacja Kolei Dużych Prędkości (KDP) w ramach CPK jest nie tylko technicznym i technologicznym wyzwaniem, ale przede wszystkim szansą stworzenia dla społeczeństwa możliwości na dynamiczne przemieszczanie się koleją w Polsce i Europie a dla firm na aktywne uczestnictwo w projektach, które są w centrum zainteresowania polityki transportowej Unii Europejskiej. Jednoznacznie daje to nie tylko bezpośrednie korzyści ekonomiczne, ale również strategiczną platformę do dalszego rozwoju i integracji z europejskim rynkiem transportowym. Udział w projekcie KDP CPK umożliwia firmom wykazanie się na międzynarodowej arenie, przyczyniając się do wzrostu ich konkurencyjności i innowacyjności.

Szanse dla firm

Prace nad KDP otwierają przed firmami szansę na rozwój poprzez wymagające projekty, które mogą przyspieszyć transfer wiedzy i technologii. – Jest to również okazja do stworzenia nowych miejsc pracy i podniesienia kwalifikacji zawodowych pracowników, co przekłada się na długoterminowe korzyści dla całej gospodarki. Dlatego tak istotnym jest, aby przedsięwzięcie to było realizowane wspólnie poprzez budowanie relacji inwestora (CPK) z polskimi firmami i instytucjami naukowymi mówił Pełnomocnik Rządu ds. CPK, Maciej Lasek.

Odpowiednio wczesne i skoordynowane w ramach „Forum dialogu technicznego CPK” zaangażowanie wszystkich stron procesu i rozpoczęcie przygotowań pozwoli na zachowanie jednolitości parametrów technicznych dla linii projektowanych w różnym czasie przez różne podmioty. „ A także wdrożenie niezbędnych technologii przez producentów materiałów i urządzeń wykorzystywanych do budowy linii kolejowych oraz skoordynowanie rozwiązań projektowych z możliwościami firm budowlanych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024