Cyberatak był przyczyną awarii systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych, która jest głównym nośnikiem biletów komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – podali przedstawiciele GZM. W tamtejszej komunikacji obowiązują tymczasowe zasady kupowania i kasowania biletów.

Wskutek awarii pasażerowie korzystający z tramwajów, autobusów i trolejbusów Zarządu Transportu Metropolitalnego m.in. nie mają dostępu do portalu pasażera i nie mogą używać aplikacji Mobilny ŚKUP. Na przystankach nie działają tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a w pojazdach – czytniki kart ŚKUP.

Zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich

Jak poinformował w czwartek po południu Łukasz Zych z biura prasowego GZM, przyczyną awarii systemu centralnego ŚKUP, do której doszło w nocy z wtorku na środę, była „zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich”. O cyberataku powiadomione zostały odpowiednie służby.

„Nic nie wskazuje na to, aby dane pasażerów zostały w jakikolwiek sposób naruszone lub zagrożone. System, który uległ atakowi hakerskiemu, nie przechowuje tego typu zasobów informacji. Bezpieczne są również pieniądze zgromadzone w elektronicznej portmonetce kart ŚKUP – po przywróceniu systemu, będą dostępne dla pasażerów” – wskazał Zych.

Kiedy awaria zostanie usunięta?

„Obecnie naszym priorytetem jest przywrócenie systemu z tworzonych codziennie kopii zapasowych. Odtworzenie systemu wymaga jednak czasochłonnych prac nad utworzeniem nowej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej. Przez to usunięcie awarii może potrwać kilka dni” – zasygnalizował przedstawiciel Metropoli.

Poinformowano służby

Wskazał, że atak został zgłoszony policji. Powiadomione zostały również służby związane z bezpieczeństwem internetu oraz ochroną danych osobowych – NASK oraz Urząd Ochrony Danych Osobowych.

„Przy przywracania funkcjonalności systemu współpracujemy z jego twórcą, firmą Asseco. W działania zaangażowana zostanie także zewnętrzna firma wyspecjalizowana w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Firma zbierze materiał dowodowy i przeanalizuje okoliczności, w jakich doszło do ataku oraz wypracuje rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa systemu” – zapowiedział Zych.

 

 


Śląskie. Awaria systemu ŚKUP. Nie działają czytniki w autobusach, tramwajach i trolejbusach


 

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Kłamią nieudacznicy z GZM, nie wierzę w żaden atak hakerski, ten ich system śkup to był bubel od samego początku, już w męczarniach go wdrażano i tak naprawdę to w pełni sprawnie nie działał ani jednego dnia. Tam powinien NIK i prokuratura zbadać dlaczego i kto takiego bubla wdrażał i przyjrzeć się firmie informatycznej na “A”.

Skomentuj