Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Częstochowa: Straż miejska skontrolowała 2000 pieców. W 358 spalano śmieci

Częstochowa: Straż miejska skontrolowała 2000 pieców. W 358 spalano śmieci
sm
11.01.2019, o godz. 10:37
czas czytania: około 2 minut
0

Straż miejska z Częstochowy podała dane o wynikach kontroli pieców domowych przeprowadzonych w 2018 r. W wyniku 2 tys. kontroli wykryto aż 358 przypadków spalania śmieci, 189 osób ukarano mandatami, 169 pouczono, a w dwóch przypadkach sprawę skierowano do sądu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Powietrze w Częstochowie jest mocno zanieczyszczone. Mieszkańcy zdają sobie sprawę z problemu, bo dyżurni straży miejskiej odbierają codziennie do kilkunastu zgłoszeń z informacjami o podejrzeniu spalania śmieci w domowych piecach.

W 2018 r. do straży miejskiej wpłynęło 3180 zgłoszeń w zakresie ochrony środowiska i gospodarką odpadami, ale nie wszystkie dotyczyły terenu gminy. Straż miejska przypomina, że jej działanie jest ograniczone do terenu gminy i tylko na tym terenie może prowadzić kontrole. Te prowadzone w ramach walki ze smogiem przyniosły niepokojące dane.

– Podczas przeprowadzonych kontroli strażnicy miejscy ujawnili ok. 358 przypadków spalania śmieci. 189 osób zostało ukaranych mandatami. Wobec 167 osób, szczególnie samotnych lub w trudnej sytuacji materialnej strażnicy miejscy zastosowali pouczenia. Wobec dwóch sprawców spalania śmieci wszczęto postępowania zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego – informuje straż miejska w Częstochowie i przypomina, że w 2017 r. na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Niestety, mimo licznych akcji edukacyjnych i profilaktycznych, mieszkańcy nadal spalają w swoich piecach śmieci i przyczyniają się do powstania smogu.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie „wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego” strażnicy mogą wchodzić do domów, przeprowadzać kontrole pieców i wystawiać mandaty w przypadku stwierdzenia palenia opałem, który jest niedozwolony.

Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają głównie poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku spalania kiepskiej jakości opału powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych. W województwie śląskim zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 pochodzą z gospodarstw domowych (55%), przemysłu (20%), transportu drogowego (13%) i innych źródeł (12%).

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przeprowadził w ubiegłym roku szkolenia dotyczące kontroli indywidualnych palenisk dla kilkuset osób: pracowników urzędów i strażników miejskich. Zorganizował je Główny Instytut Górnictwa wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024