Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Ukraina. Ogromne emisje dwutlenku węgla i szkody klimatyczne na skutek wojny

Ukraina. Ogromne emisje dwutlenku węgla i szkody klimatyczne na skutek wojny
pap/jw
13.06.2024, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Wojna Rosji przeciw Ukrainie bezpośrednio spowodowała lub przyczyni się do emisji 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery – poinformowano w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska i ukraińskich oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W raporcie podkreślono, że ujęte w nim szacunki obejmują zarówno emisje już uwolnione, jak i te, które powstaną podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych wojną.

Szkody klimatyczne

Wśród przyczyn emisji wymieniono “miliardy litrów paliwa spalanego w pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu”.

175 mln ton emisji dwutlenku węgla odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie – podkreślono w raporcie.

“Całkowite szkody klimatyczne, które spowodowała Federacja Rosyjska podczas 24 miesięcy wojny, wynoszą ponad 32 mld dolarów” – napisano w dokumencie.

Większa częstotliwość pożarów

Działania bojowe były odpowiedzialne bezpośrednio za 51,6 mln ton emisji CO2, z czego 35,2 mln ton przypadało na spalanie paliwa przez siły rosyjskie, a 9,4 mln przez armię ukraińską.

W raporcie podkreślono też, że wojna znacznie zwiększyła częstotliwość pożarów lasów i pól. W związku z wojną wybuchło 27 tys. pożarów, które uwolniły do atmosfery 23 mln ton CO2.

Autorzy raportu ocenili również, że zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i częścią Rosji oraz unikanie przez niektórych przewoźników rosyjskiej przestrzeni powietrznej spowodowały ponad 24 mln ton dodatkowych emisji CO2. Ze względu na unikanie lotów nad Ukrainą i częścią Rosji loty między Europą i Azją muszą bowiem być wykonywane okrężną trasą.

Według szacunków ekspertów z 2022 r. siły zbrojne państw świata są jednym z największych konsumentów paliwa i odpowiadają za 5,5 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024