Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Łódź. W ramach miejskiego programu antysmogowego ma zniknąć 400 kopciuchów

Łódź. W ramach miejskiego programu antysmogowego ma zniknąć 400 kopciuchów
MŁ/PAP
02.07.2024, o godz. 14:34
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 400 starych pieców ma zostać wymienionych w Łodzi do końca tego roku w ramach miejskiego programu antysmogowego - poinformował magistrat. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono w br. przeszło 2,5 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Łódzki magistrat podsumował we wtorek tegoroczną edycję miejskiego programu dotacji na wymianę pieców. Jeżeli wszyscy łodzianie, którzy złożyli wnioski, podpiszą umowy, to z budynków w Łodzi zniknie ponad 400 kolejnych kopciuchów.

“30 czerwca zakończyliśmy zbieranie wniosków od mieszkańców na wymianę pieców. Pochodzą one od osób prywatnych oraz zarządców wspólnot czy kamienic. Łącznie do końca roku usuniętych zostanie 400 przestarzałych pieców na paliwo stałe” – poinformował dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ Maciej Riemer.

200 wnioskodawców, 400 “kopciuchów”

Nabór trwał od początku br. Do urzędu wpłynęło ponad 200 wniosków na łączną kwotę ok. 2,6 mln zł. Około 200 wnioskodawców to pojedynczy mieszkańcy, siedem dotyczy wspólnot mieszkaniowych, a dziewięć – zarządzających kamienicami.

Bezzwrotne dofinansowanie

Bezzwrotne dofinansowanie może sięgać do 90 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie jednak 9 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości.

Wymianę ogrzewania na gazowe, elektryczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej należy zrealizować w ciągu trzech miesięcy od zawarcia umowy. W szczególnych przypadkach termin może zostać wydłużony, maksymalnie jednak do końca listopada br.

Celem realizowanego przez łódzki magistrat programu antysmogowego jest likwidacja źródeł ciepła na paliwa stałe, tzw. kopciuchów, i zainstalowanie zamiast starych pieców ogrzewania polegającego na: podłączeniu do sieci ciepłowniczej wraz z możliwością podłączenia ciepłej wody użytkowej, podłączeniu do sieci gazowej wraz z instalacją źródła ogrzewania, instalacji źródła ogrzewania elektrycznego, instalacji pompy ciepła na potrzeby ogrzewania.

Sporo już zrobiono, ale to nie koniec

Do tej pory z budżetu miasta beneficjentom wypłacono ponad 17 mln zł. Dzięki temu od 2017 r. wymieniono blisko 4,7 tys. starych pieców, w tym 373 w ubiegłym roku.

Według deklaracji złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w Łodzi jest jeszcze do likwidacji blisko 30 tys. nieekologicznych pieców. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024