Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Czy bałtycki wiatr korzyści dotrze wreszcie do Polski? Inwestycji o takiej skali nie było w naszej historii!

Czy bałtycki wiatr korzyści dotrze wreszcie do Polski? Inwestycji o takiej skali nie było w naszej historii!
14.05.2024, o godz. 9:46
czas czytania: około 4 minut
0

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową będzie tegoroczna 19. Konferencja PSEW2024, która odbędzie się już 4-6 czerwca w Świnoujściu! W gronie prelegentów kluczowi ministrowie odpowiedzialni za regulacje w obszarze transformacji energetycznej!

Polska po Danii i Niemczech to dziś 3 rynek dla wiatru w Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z faktu, że 30% potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie MEW zidentyfikowano na terenie polskich wód terytorialnych. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający nawet 33 GW. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60% zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że w najbliższych latach polski offshore stanie się istotnym impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki, przy odpowiednim wykorzystaniu narodowego potencjału polskich dostawców i osiągnięcia jak najwyższego poziomu local content.

– Nie ma dziś drugiej takiej kampanii inwestycyjnej w Polsce. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej niesie ze sobą imponujące możliwości dla sektora przemysłowego oraz dla polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości offshore. Polski sektor MFW obejmuje 400 firm zarówno już aktywnych w globalnym łańcuchu dostaw, jak również aspirujących do włączenia się na bazie doświadczeń z pokrewnych branż. Konferencja PSEW w Świnoujściu to okazja m. in. dla firm z branży MEW na nawiązanie kontaktów z partnerami oraz wykorzystanie synergii płynącej z tej współpracy. Tworzenie efektywnych sojuszy z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo i przy wsparciu rodzimego przemysłu – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Branża offshore wind idzie po swoje

Branża wiatrowa, która spotka się na Konferencji PSEW 2024 w Świnoujściu czeka na regulacje, które przyśpieszą realizację projektów offshore. W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną główne zalecenia oraz narzędzia rekomendowane przez EU w zakresie przyśpieszenia permittingu. Eksperci wezmą pod lupę także najważniejsze obszary w procesach administracyjnych, które powinny zostać usprawnione – od pozwolenia lokalizacyjnego po pozwolenie na użytkowanie. Nie zabraknie też zagadnień takich, jak: koncepcja „jednego okienka dla MEW”, cable pooling w realizacji projektów MFW, koncepcja umożliwienia krzyżowania się kabli podmorskich oraz partnerstwa przy budowie farm w Polsce – czyli wszystkich aspektów stojących na drodze do odblokowania wiatru na morzu.       

Polska baza przemysłowa jest już dziś gotowa do transformacji na zielone źródła energii – w przypadku lądowej energetyki wiatrowej local content, czyli udział polskich dostawców wynosi już 55-65%. A to dopiero początek – dynamiczny przyrost inwestycji, jaki dokonał się w ostatnich latach, wyraźnie wskazuje na to, że to właśnie w Polsce powstanie regionalny hub przemysłowy sektora wiatrowego.

– Nowa gałąź gospodarki to olbrzymia szansa dla polskich firm zaangażowanych w łańcuch produkcji i dostaw dla onshore i offshore wind. Krajowi przedsiębiorcy posiadają̨ potencjał, by w niedługim czasie oferować́ główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe. Potrzeba jednak pilnego wsparcia i zdecydowanych działań́ inwestycyjnych. Konieczna jest świadoma strategia przemysłowa państwa, która nada priorytety w rozwoju fabryk, projektów, edukacji branżowej, czy pozyskiwaniu finansowania – przekonuje Oliwia Mróz-Malik, menedżer ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju w PSEW.

Największe święto branży wiatrowej

Konferencja PSEW nie bez powodu odbędzie się na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu – jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej. Przed Polską stoi jednak wciąż wiele wyzwań zarówno w kontekście rozwoju projektów I. fazy, które wkraczają w najważniejszy etap realizacji, jak i fazy drugiej, w której znani już są zwycięzcy nowych lokalizacji. W trakcie Konferencji PSEW nie zabraknie więc tematów dotyczących inwestycji offshore wind w Polsce, a dyskusje w gronie ekspertów branży, przedstawicieli administracji oraz decydentów pozwolą wspólnie wypracować rozwiązania na kluczowe wyzwania związane z ich dalszym rozwojem.

Swoją obecność potwierdzili już znakomici eksperci, m.in. wiceministrowie Miłosz Motyka oraz Urszula Zielińska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego czy Giles Dickson, prezes WindEurope. W wydarzeniu udział wezmą też m.in.  Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland & Baltics w Vestas, Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy oraz Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska, którzy reprezentują Event Ambasadorów konferencji.

Więcej informacji o Konferencji PSEW2024: https://konferencjapsew.pl/

Kontakt:

Małgorzata Żmijewska-Kukiełka

Menedżer ds. komunikacji PSEW

+48 508 848 956

[email protected]­­­

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wydarzenia
css.php
Copyright © 2024