Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Czy miasta mogą sprzyjać klimatowi?

Czy miasta mogą sprzyjać klimatowi?
jw
13.01.2020, o godz. 10:54
czas czytania: około 2 minut
0

Zmiany klimatyczne to naturalne zjawisko, które ma wymierny wpływ na życie człowieka. Pytanie jednak jak się przed nimi bronić? Jak reagować na zmiany klimatu w miastach?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Przyczyną większości zmian klimatycznych obserwowanych w ciągu ostatnich 50 lat jest działalność człowieka. – Miejskie wyspy ciepła, fale upałów, susze i pożary, a także ulewne deszcze, powodzie i podtopienia – to jedynie niektóre z wyzwań z jakimi borykają się współczesne miasta. – zaznacza dr inż. Dominika Dymek – specjalistka ds. Connecting Nature (Horyzont 2020).

To właśnie na obszarach miejskich skutki zmian klimatycznych są odczuwalne szczególnie dotkliwie. Gęsta i zwarta zabudowa miejska sprawia, że konieczne jest poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią adaptację miast do zmian klimatu.

– Jednym z nich są tzw. rozwiązania oparte na przyrodzie (nature based solutions – NBS) promujące zrównoważone zarządzanie i wykorzystanie przyrody w celu sprostania współczesnym wyzwaniom środowiskowym i społecznym. – dodaje dr Dominika Dymek.

Kolejnym pomysłem na spowolnienie skutków zmian klimatu jest chociażby wprowadzanie do przestrzeni miast łąk kwietnych. – W ostatnich latach przebojem wchodzą one do polskich miast, wzbudzając wiele pozytywnych emocji wśród mieszkańców. Ich sukces warunkowany jest nie tylko względami estetycznymi, ale także wieloma dodatkowymi funkcjami, które mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko miejskie i pomóc w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu – stwierdza Karol Podyma (Łąki Kwietne).

– Prawidłowe przygotowanie oraz utrzymanie łąk jest konieczne dla ich dobrego i estetycznego funkcjonowania w specyficznych warunkach miejskich – uzupełnia.

Te i inne tematy zostaną poruszone podczas XIV edycji Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, które już 14 lutego odbędą się w Poznaniu w ramach Targów Gardenia. Szczegółowy program i zapisy na to bezpłatne wydarzenie dostępne są TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024