Czy nowe Prawo wodne jest niebezpieczne dla ludzi?

Czy nowe Prawo wodne jest niebezpieczne dla ludzi?
pw
09.08.2018, o godz. 13:53
czas czytania: około 2 minut
0

To niebezpieczny bubel prawny – alarmują posłowie Platformy Obywatelskiej. Chodzi o przepisy Prawa wodnego, które mówią, że strzeżone okazjonalne miejsca kąpieli mogą działać tylko przez 30 dni w roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Od początku roku w Polsce utonęło już ponad 350 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby utonięć dochodzi w miejscach niestrzeżonych. Zdaniem posłów PO, do coraz częstszych przypadków utonięć przyczyniają się m.in. przepisy nowelizowanego już kilkakrotnie  Prawa wodnego.

Kąpielisko na 30 dni

Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r. Zawiera ono m.in. przepisy dotyczące organizowania i prowadzenia nadzoru nad kąpieliskami i miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli.

Zgodnie z ustawą, gdy utworzenie kąpieliska nie jest uzasadnione, rada gminy może zgodzić się utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, które jednak może działać najwyżej 30 dni w roku. Politycy obawiają się, że właśnie z tego powodu w najbliższym czasie liczba strzeżonych kąpielisk w Polsce może znacznie spaść. Jeżeli bowiem jakiś samorząd zdecydował się na początku lipca uruchomić kąpielisko, to teraz musi je już zamykać i zabierać stamtąd ratowników.

Błędna legislacja

Jak podkreślają politycy, w poprzednich latach powstawało więcej strzeżonych miejsc kąpielowych, a liczba wypadków nad wodą spadała. Ten rok jest pod tym względem bardzo tragiczny, a sezon kąpielowy jeszcze się nie skończył.

– Nie można pozwolić na to, żeby Polacy byli narażeni na kolejne utonięcia – mówią politycy. Ich zdaniem nie można wprowadzać sytuacji zagrożenia nad polskie wody. W ostatnich latach udawało się obniżyć liczbę utonięć. W tym roku jednak ta tendencja spadkowa została zachwiana. Zdaniem posłów PO, jedną z przyczyn jest błędna nowelizacja Prawa wodnego.

Źródło: PAP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024