W konferencji zorganizowanej w czwartek, 18 października w siedzibie poznańskiego WFOŚiGW brali udział między innymi przedstawiciele zarządu – prezes Jolanta Ratajczak i jej zastępca Aleksandra Durkowska.
– Na portalu beneficjenta mamy zarejestrowane ok. 4 tys. kont. Codziennie odbieramy setki telefonów. Zainteresowanie programem jest naprawdę ogromne. Kwota, na jaką zostały złożone wnioski, to prawie 12 mln zł – powiedziała Aleksandra Durkowska.
Wielkopolanie chcą korzystać
W sumie do 18 października złożono 383 wnioski. Najwięcej, bo 325, w wersji elektronicznej. Dwanaście zostało złożonych przez platformę ePUAP, a 46 w wersji papierowej.
Jak mówią przedstawiciele WFOŚiGW, błędy we wnioskach wynikają przede wszystkim z niezbyt dokładnego zapoznania przez wnioskodawców z formularzami. Zdarza się, że we wnioski wpisane jest tylko imię, nazwisko i adres bez podania choćby ogólnego zakresu i kosztorysu przedsięwzięcia.
WFOŚiGW w Poznaniu zachęca do składania wniosków w wersji elektronicznej. Korzystając z tej formy i posiadając dokumenty świadczące o dochodach i podstawowe informacje, wniosek można wypełnić znacznie sprawniej, ponieważ system sam przelicza niektóre wskaźniki i wychwytuje ewentualne błędy.
Uwaga na naciągaczy!
Według szacunków „Czyste powietrze” ma objąć w skali kraju ok. 4 mln gospodarstw domowych, które powinny wymienić źródło ciepła i przeprowadzić termomodernizację budynku. To ogromna okazja także dla firm budowlanych, audytowych i doradczych, ale też dla naciągaczy.
Wielkopolski WFOŚiGW odżegnuje się od współpracy z jakimikolwiek firmami, nie sugeruje i nie podpowiada wykonawców, pozostawiając decyzję wnioskodawcy. Na stronie można znaleźć komunikat w tej sprawie.
– Do mieszkańców Wielkopolski przychodzą przedstawiciele różnych prywatnych firm, oferując wypełnienie wniosków, audyt energetyczny. Twierdzą, że dają gwarancję, że wniosek zostanie rozpatrzony, czasami nawet w pierwszej kolejności – mówi Aleksandra Durkowska.
– Nie ma potrzeby korzystania z usług takich firm. Jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom, wniosek jest tak sporządzony, że działając przez portal beneficjenta, praktycznie można nie korzystać z jakiejkolwiek pomocy – dodała prezes WFOŚiGW Jolanta Ratajczak.
Warto zaznaczyć, że w przypadku chęci skorzystania z dofinansowania w programie „Czyste powietrze” audyt energetyczny jest co prawda zalecany (on również może być dofinansowany), ale nie jest obowiązkowy.
Komentarze (0)