“Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania o uchybieniu zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Polskę w związku z nieprawidłową transpozycją dyrektywy ramowej w sprawie odpadów” – poinformowała Komisja w komunikacie, wzywając Polskę do usunięcia uchybienia.
Naciski z Brukseli
Jak opisuje PAP zmieniona dyrektywa ustanawia prawnie wiążące cele w zakresie recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Wymaga ona również od państw członkowskich usprawnienia systemów gospodarowania odpadami i poprawy efektywności wykorzystania zasobów. Termin transpozycji przez państwa członkowskie zmienionej dyrektywy do prawodawstwa krajowego upłynął 5 lipca 2020 r.
“Komisja wcześniej wszczęła już postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko siedmiu innym państwom członkowskim (Bułgarii, Czechom, Estonii, Cyprowi, Niderlandom, Austrii i Rumunii), a ostatnio wezwała do usunięcia uchybień Polskę i Portugalię” – podaje PAP.
“Komisja kieruje do Polski i Portugalii wezwanie do usunięcia uchybienia, a państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Dlaczego się spóźniamy
ROP jest mechanizmem rządzącym systemami gospodarowania niektórymi odpadami. Mechanizm ten polega na obowiązku stworzenia przez wprowadzających na rynek produkty lub produkty w opakowaniach systemu zbierania i zagospodarowania powstających odpadów. Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek te produkty powinni także sfinansować ten system, aby następnie – w procesie recyklingu – jak najwięcej odpadów zostało odzyskane w celu wytworzenia z nich surowców wtórnych.
Ustawa o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) została przygotowana przez rząd PiS. Z pomysłu wprowadzenia ustawy ani rząd, jego zaplecze polityczne nie wycofało się, natomiast jej procedowanie odłożono w czasie, tłumacząc ten krok obawą, że ROP będzie dodatkowym bodźcem proinflacyjnym. Ostatecznie rząd PiS nie decydował się na wprowadzenie ustawy przed wyborami. A wybory przegrał…
Czas na kroki nowego rządu
Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej szybkie wprowadzenie ROP deklarowali zgodnie przedstawiciele wszystkich formacji politycznych, które wzięły udział w debacie #wybieramsrodowisko, w której prócz partii tworzących dzisiejszy rząd uczestniczyła Konfederacja.
Zapowiedzi szybkiego wprowadzenia ROP powtórzyła na przełomie stycznia i lutego Anita Sowińska, w wywiadzie dla Przeglądu Komunalnego. – W przypadku ROP-u niezbędne są szerokie konsultacje, by wypracować optymalne rozwiązanie. Pewne zachęty do rozszerzonej odpowiedzialności producenta już są – w postaci opłat produktowych. Pytanie, czy nie wymagają modyfikacji? Myślę, że tak. Chcę zamówić analizę, z której wynikałoby, jak z punktu widzenia metodologicznego powinny wyglądać opłaty produktowe – mówiła.
Dodawała, że intencją resortu jest opracowanie planu koniecznych prac, swoistą mapę drogową obejmującą nie tylko pierwszy rok, ale całe cztery lata. „Kolejnym krokiem będzie dialog ze wszystkimi interesariuszami, a jest ich naprawdę wielu. Uważam, że to niezbędne, by prace legislacyjne przeprowadzać mądrze” – mówiła Anita Sowińska.
Debata – start
We wtorek, w ramach konsultacji nowego prawa o ROP, odbędzie się debata “Rok do ROP-u. Przyszłość systemu kaucyjnego” z udziałem Anity Sowińskiej. Wydarzenie będzie transmitowane online, 13.02.2023 r., w godz. 9.30–14.00. Zapraszamy do rejestracji na stronie http://rop.abrys.pl.
Komentarze (0)