Dekarbonizacja budownictwa
Wraz z przyjęciem Europejskiego Zielonego Ładu wprowadzono liczne obostrzenia zmierzające do zrównoważonego rozwoju całej gospodarki. Podejmowane działania dotyczą rolnictwa, przemysłu, transportu, ale też budownictwa, które, jak się okazuje, wywiera ogromny wpływ na środowisko, zwłaszcza w czasach rozwoju aglomeracji miejskich i podmiejskich oraz obszarów metropolitalnych.
Zrównoważony rozwój, do którego się zmierza, to przede wszystkim odzysk surowców, dalsze wykorzystywanie odpadów, ale też redukcja emisji gazów cieplarnianych i innych emitowanych szkodliwych substancji. Ogromną rolę naprawczą odgrywa produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Ponadto zwiększone zainteresowanie bioenergią wynika też z obecnej sytuacji związanej z inwazją Rosji na Ukrainę. Konsekwencje, jakie niesie za sobą konflikt, dotyczą bowiem wzrastających cen energii cieplnej i elektrycznej w związku z koniecznością ochrony środowiska.
Produkcja CO2 przez budownictwo
Ogromną rolę w produkcji śladu węglowego odgrywa budownictwo, którego wkład w emisję światowej emisji CO2 stanowi około 40%. Głównym źródłem jest w tym przypadku użytkowanie budynku przez mieszkańców (28%), a pozostałe to emisje powstałe na skutek budowy, produkcji i transportu materiałów budowlanych...