W Rzeszowie realizowany jest projekt, który pozwoli na zgromadzenie i ponowne użycie wód deszczowych. Będą one wykorzystywane m.in. do mycia ulic i podlewania zieleni miejskiej.

Woda deszczowa będzie gromadzona w zbiornikach, które powstały na os. Budziwój. Ich budowa jest częścią jednego z największych unijnych projektów inwestycyjnych, które obecnie są realizowane w Rzeszowie.

Infrastruktura przeciwpowodziowa

– Budowa kanalizacji deszczowej na os. Budziwój jest inwestycją ogromną, bo realizowaną na terenie aż 632 ha, i ważną, bo to osiedle nigdy takiej infrastruktury nie miało. Przez to zdarzały się tam podtopienia. Dzięki temu zadaniu eliminujemy podtopienia i umożliwiamy jeszcze szybszy rozwój tej części miasta – tłumaczy Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa w “Gazecie Wyborczej”.

Projekt był opracowywany przez cztery lata – od 2013 do 2017 r.  Miasto musiało też przeprowadzić rozmowy, negocjacje i spisać umowy z 1,4 tys. mieszkańców. Po uzyskaniu w 2017 r. dofinansowania unijnego, w 2018 r. ruszyła budowa kanalizacji deszczowej na os. Budziwój. Do tej pory wybudowano 27 km kanalizacji, m.in. przy ul. Herbowej, Senatorskiej, Jana Pawła II, Miejskiej, Alternatywy. Prace zostaną zakończone do kwietnia przyszłego roku. Wartość to 90 mln zł.

Retencja dla lepszego wykorzystania deszczówki

System zarządzania retencją na tym obszarze opiera się na stworzeniu siedmiu podziemnych rurowych zbiorników na wodę, które łącznie mają objętość ponad 3 tys. m sześc. Zgromadzona w nich woda deszczowa będzie wykorzystywana na potrzeby miasta. Chodzi m.in. o nawadnianie zieleni miejskiej, zmywanie ulic, po to by nie zużywać na te potrzeby wody pitnej. Cały proces obsługi podziemnych magazynów wody będzie zarządzany elektronicznie, czujniki będą wskazywały m.in. poziom napełnienia zbiorników, jakość wody, decydowały o konieczności jej wypuszczenia.

źródlo: wyborcza.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj