Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Do 5 000 zł grzywny, areszt lub ograniczenie wolności za zaśmiecanie lasów

Do 5 000 zł grzywny, areszt lub ograniczenie wolności za zaśmiecanie lasów
R.G.
03.03.2023, o godz. 8:21
czas czytania: około 3 minut
0

Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko (Kukiz’15), skierował interpelacje do Ministrów: Klimatu i Środowiska, oraz Sprawiedliwości, dotyczącą społecznie negatywnego zjawiska wywożenia śmieci do lasów. Przy tej okazji parlamentarzysta pytał o ministerialno- rządowy punkt widzenia w sprawie środków zaradczych i kar dla sprawców tego rodzaju procederu. Do tematu odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W treści interpelacji, która wpłynęła do ministerstw 21 stycznia br. czytamy m.in., że:
„Zgodnie z deklaracjami, Lasy Państwowe co roku na sprzątanie i wywóz śmieci pozostawionych przez ludzi wydają miliony złotych. Śmieci pozostawione w lesie są bardzo dużym problemem pod względem ekonomicznym, a przede wszystkim pod względem ekologicznym. Lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, są miejscem wypoczynku a także miejscem występowania wielu gatunków zwierząt i roślin. Śmieci te są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nich zwierząt. Ponadto negatywnie wpływają na estetykę krajobrazów. Nie ulega wątpliwości, iż minimalna kara w wysokości 500 zł, którą zazwyczaj nakładają stosowne instytucje, nie zniechęca wystarczająco ludzi, którzy wciąż decydują się na wywóz swoich nieczystości do lasów.” – napisał Poseł Jarosław Sachajko.

Pytania o kary i statystyki

Poseł Jarosław Sachajko, w swojej interpelacji zadał Ministrom Klimatu i Środowiska, oraz Sprawiedliwości następujące pytania:

  1. Czy przedmiotowy problem został dostrzeżony w pracach Ministerstw?
  2. Jakie kroki zamierzają podjąć ministerstwa w celu zniechęcenia ludzi do wywozu śmieci do lasów?
  3. Czy w ocenie ministerstw zasadne jest podwyższenie dolnego zagrożenia karą za wywożenie śmieci do lasu do poziomu 1000 zł?
  4. Ile było postępowań prokuratorskich w sprawie wywożenia śmieci do lasu w latach 2020–2022?
  5. Ile było skierowanych aktów oskarżenia w sprawie wywożenia śmieci do lasu w latach 2020–2022?

Nawet 5 000 zł grzywny

Do powyższych pytań, merytorycznie odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które poinformowało parlamentarzystę o tym, że w dniu 1 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1726). Natomiast do czasu wprowadzenia wyżej wskazanej nowelizacji, osoby które zaśmiecały las podlegały grzywnie wysokości od 20 do 500 złotych. A obecnie grzywna za zaśmiecanie lasu wynosi nie mniej niż 500 złotych, a górna granica kary grzywny zamyka się w kwocie rzędu 5 000 zł.

Aresztu i ograniczenie wolności

I na tym nie koniec, bo jak zauważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska, grzywna to nie jedyny rodzaj kary, ponieważ w oparciu o znowelizowane przepisy, sprawca zaśmiecania lasu może również podlegać karze ograniczenia wolności.

Jest tak, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku wykroczenia typu kwalifikowanego, określonego w art. 162 § 2 kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151, z późn. zm.), możliwe jest orzeczenie kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, nie niższej niż 1 000 zł.

Kary za usiłowanie i podżeganie

Dodajmy także, że po nowelizacji przepisów, karalne jest już samo usiłowanie popełnienia wykroczenia, jakim jest zaśmiecanie lasu, a także podżeganie do niego oraz pomocnictwo w wykroczeniu.

Jak zauważa MKiŚ, wobec sprawców, można też orzec obowiązek przywrócenia zaśmieconego i zdewastowanego lasu do stanu poprzedniego. A to – zdaniem MKiŚ – ma skutkować oddziaływaniem prewencyjnym, zniechęcającym sprawców do popełnienia tego rodzaju wykroczeń w przyszłości.

Konieczność dokonania analizy 

W piśmie Ministerstwa Klimatu i Środowiska adresowanym, za pośrednictwem Sejmu RP, do Posła Jarosława Sachajki, czytamy także, że:

„Należy wskazać, że przed podjęciem decyzji o kolejnym zaostrzeniu przepisów w przedmiotowym zakresie, zasadne jest przeprowadzenie analizy skutków zmiany wprowadzonej w 2022 r. Uprzejmie wyjaśniamy, że Lasy Państwowe, na podstawie art. 162 Kodeksu wykroczeń skierowały w 2020 r. 36 wniosków o ukaranie do sądów, w 2021 r. i 2022 r. odpowiednio 33 i 29 wniosków.”

Dodajmy, że pod wyżej cytowanym pismem, z upoważnienia Minister Klimatu i Środowiska, podpisał się Edward Siarka, Sekretarz Stanu w MKiŚ .

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024