Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Do końca 2025 r. połowa potrzeb energetycznych stolicy ma być pokrywana z własnych źródeł. Jak to możliwe?

Do końca 2025 r. połowa potrzeb energetycznych stolicy ma być pokrywana z własnych źródeł. Jak to możliwe?
30.01.2023, o godz. 13:08
czas czytania: około 3 minut
0

Na koniec 2025 roku ponad połowa potrzeb energetycznych miasta ma być pokrywana z własnych źródeł. To plan, w którego realizacji mają pomóc m.in. takie projekty, jak rozbudowa ZUSOK na Targówku czy wprowadzenie centralnego systemu do zarządzania energią w miejskich budynkach. Dużą rolę odgrywają tu także realizowane i planowane inwestycje w odnawialne źródła energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Warszawa bardzo mocno inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE). To nie tylko jeden ze sposobów prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ale też – zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu – realne oszczędności dla miasta.

OZE na miejskich budynkach

W zakresie OZE w stolicy zdecydowanie przoduje energia słoneczna. W ubiegłym roku przyjęty został Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej, zgodnie z którym w ogniwa fotowoltaiczne wyposażone zostaną wszystkie miejskie budynki, na których istnieje taka możliwość. W budżecie na lata 2022-24 na ten cel przeznaczone zostało 60 mln zł. Pierwsze inwestycje ruszyły już w ubiegłym roku. Panele udało się zamontować na dachach 46 obiektów – to m.in. żłobki, szkoły, Domy Pomocy Społecznej oraz Ośrodki Sportu i Rekreacji. Kolejne 125 inwestycji otrzymało dofinansowanie na lata 2023-2024 – informuje stołeczny ratusz.

Dzięki ubiegłorocznym zadaniom, panele pozyskujące energię słoneczną działają obecnie na 171 miejskich budynkach. Ich łączna moc wynosi 4,1 MW.

Energia ze słońca i ścieków w warszawskich wodociągach

Dużymi inwestycjami w instalacje fotowoltaiczne, a zarazem jednymi z większych w Polsce, może pochwalić się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Spółka posiada instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy szczytowej 6,7 MW. Największa z nich – o mocy 2,43 MW – powstała na terenie Oczyszczalni Ścieków Południe. Pozostałe wybudowano na terenie Przepompowni Nowodwory, Oczyszczalni Ścieków Czajka, Oczyszczalni Ścieków Dębe, Zakładu Północnego w Wieliszewie i Stacji Strefowej Białołęka.

Prognozowana produkcja energii elektrycznej przez wszystkie instalacje fotowoltaiczne MPWiK ma osiągnąć poziom około 6,4 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu około 3,2 tys. gospodarstw domowych.

Fotowoltaika uzupełnia główne źródło energii odnawialnej w MPWiK czyli biogaz produkowany ze ścieków. Dzięki niemu wytwarzane są rocznie ponad 42 GWh „zielonej” energii elektrycznej. W sumie z odnawialnych źródeł spółka pokrywa prawie jedną czwartą swojego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Wodociągi Warszawskie chcą odzyskiwać ciepło ze ścieków. Jest kolejny partner do współpracy


 

Zielona energia – plany na przyszłość

Warszawa planuje dalsze inwestycje z OZE i w budżecie na lata 2023-2025 ma przeznaczone na ten cel dodatkowe 100 mln zł. Miasto przygotowuje się m.in. do budowy dwóch większych farm fotowoltaicznych – w rejonie elektrociepłowni Żerań oraz koło Oczyszczalni Ścieków Południe. Moc każdej z tych instalacji ma być równa 15 MW.

W planach miasta jest też budowa elektrolizera do pozyskiwania własnego wodoru. Paliwo miałoby posłużyć do zasilania nawet do 350 autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego.

Odnawialne źródła energii również dla mieszkańców

Inwestycje w odnawialne źródła energii, dzięki wsparciu miasta, mogą realizować też mieszkańcy stolicy. Warszawa udziela dofinansowania m.in. na montaż pomp ciepła, turbin wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych. Tylko w ubiegłym roku wysokość dotacji wyniosła 3,6 mln zł, z czego aż 2,9 mln zł trafiło do mieszkańców montujących panele fotowoltaiczne.


 

Warszawa. Serce kotłów w ZUSOK już bije! To będzie największa ITPO w Polsce


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024