Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Wodociągi Warszawskie chcą odzyskiwać ciepło ze ścieków. Jest kolejny partner do współpracy

Wodociągi Warszawskie chcą odzyskiwać ciepło ze ścieków. Jest kolejny partner do współpracy
PU
19.01.2023, o godz. 9:27
czas czytania: około 3 minut
0

Wodociągi Warszawskie, mając na względzie poczucie odpowiedzialności społecznej, a więc także ekologicznej, wdrażają kolejne projekty związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Umowa z PGNiG TERMIKA S.A. zakłada współpracę obu spółek w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wodociągi Warszawskie mają kolejnego partnera do współpracy w zakresie badania możliwości odzysku ciepła ze ścieków. To PGNiG TERMIKA S.A., z którą Wodociągi Warszawskie właśnie podpisały umowę w tej sprawie.

Najpierw analizy

Pierwszy etap to przygotowanie analiz mających za zadanie zweryfikować uwarunkowania ewentualnego przyszłego przedsięwzięcia. Następnie, w przypadku pomyślnych wyników prac, docelowo zakłada się zabudowę pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe ścieków komunalnych z sieci kanalizacyjnej oraz w oczyszczalniach ścieków „Czajka”, „Południe” i „Pruszków”, a także Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ) należących do stołecznego MPWiK. Częścią umowy jest także analiza możliwości przeprowadzenia przyszłych działań ukierunkowanych na wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako wody technologicznej w obiektach należących do PGNiG TERMIKA.

Efektywność w zakresie GOZ

Warszawskie Wodociągi dążą do zrównoważonego rozwoju, m. in. poprzez realizację inwestycji, które przeciwdziałają zmianom klimatu, wpisują się w kierunkowe globalne i unijne rozwiązania środowiskowe, a tym samym bezpiecznie i stabilnie wpływają na jakość życia mieszkańców stołecznej społeczności.

– Szczególnie w ostatnich latach kładziemy nacisk na osiągnięcie efektywności w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Rozwijanie współpracy z partnerami z firm odpowiedzialnych za publiczne usługi uznajemy za kierunek dziś konieczny i właściwy. Jest to też ważne, gdy mówimy o odnawialnych źródłach energii i uniezależnianiu się od tzw. energii „brudnej”. Interesują nas sensowne, dobre dla środowiska i ludzi projekty, w ten sposób wpisujemy się także w kierunkowe rozwiązania naszego właściciela, czyli miasta stołecznego Warszawy – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy Wodociągów Warszawskich.

Dywersyfikacja źródeł

PGNIG TERMIKA, jako główny wytwórca ciepła na potrzeby warszawskiego systemu ciepłowniczego oraz systemu ciepłowniczego zasilającego Pruszków, Piastów i Michałowice, a także energii elektrycznej na potrzeby aglomeracji warszawskiej, również podkreśla wagę inwestycji w dywersyfikację źródeł pozyskiwania energii.

– W naszym podejściu do modernizacji czy transformacji energetycznej bierzemy pod uwagę wyzwania, z jakimi mierzy się polskie ciepłownictwo, zwłaszcza w kontekście europejskiej wizji polityki klimatycznej. To doskonale widać w Termice, gdzie zarządzamy dwoma największymi elektrociepłowniami w Unii Europejskiej. Musimy w związku z tym pamiętać, że naszym głównym obowiązkiem jest utrzymywanie stabilnych źródeł wytwórczych i jeszcze przez długi czas podstawowymi paliwami zasilającymi nasze jednostki będą węgiel i gaz – Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG TERMIKA SA Grupa Orlen.

Biogaz, wodór i ciepło z odpadów

PGNiG TERMIKA poszukuje rozwiązań wpływających na dywersyfikację miksu paliwowego i stosowanie różnych możliwych do zastosowania technologii wytwórczych. Pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na magazynowanie energii, prowadzi prace badawcze nad wykorzystaniem biogazu i wodoru, ale też ogromne znaczenie przywiązuje do produkcji energii z ciepła odpadowego. Takim rozwiązaniem jest opracowywana właśnie z MPWiK koncepcja odzyskiwania ciepła z warszawskich ścieków. Podpisane z Wodociągami Warszawskimi porozumienie jest pierwszym krokiem do wdrożenia tej metody w aglomeracji warszawskiej i poszerzenia obszaru Gospodarki Obiegu Zamkniętego w produkcji ciepła.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024