Rozpoczyna się dostawa 50 nowych autobusów elektrycznych zamówionych przez krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w firmie Solaris Bus & Coach. W poniedziałek pierwszy pojazd opuścił fabrykę w Bolechowicach pod Poznaniem.

Jak poinformował rzecznik krakowskiego przewoźnika Marek Gancarczyk, autobus na specjalnej lawecie zostanie przywieziony do krakowskiej stacji obsługi autobusów Wola Duchacka.

– Po dostawie rozpocznie się proces odbioru technicznego nowego autobusu. Będzie on w całości przeprowadzony w zajezdni MPK, ponieważ ze względu na ograniczenia związane z pandemią SARS-CoV-2 nie ma obecnie możliwości, aby te odbiory techniczne odbywały się tak jak do tej pory w fabryce producenta – wyjaśnił Gancarczyk.

Kontrakt podpisany w maju ub. r. obejmuje dostawę 50 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric, a także takiej samej liczby urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in. Wszystkie pojazdy zostaną dostarczone w ciągu tego roku. Wartość kontraktu przekracza 165,4 mln zł brutto.

Nowe elektrobusy zasilą tabor krakowskiego przewoźnika i dołączą do 29 pojazdów elektrycznych, które już są eksploatowane. Zostaną konstrukcyjnie przygotowane do ładowania na dwa sposoby: poprzez 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią pojazdu lub za pomocą złącza typu plug-in.

Elektryczne przegubowce będą mogły jednorazowo zabrać 141 pasażerów, z czego 43 osoby na miejscach siedzących. Autobusy będą wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczny system ogrzewania. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły skorzystać z platformy ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu. Rampa zostanie zamontowana przy drugich drzwiach.

Na zakup tych pojazdów MPK w Krakowie uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Skomentuj