Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Dotacje na retencję wody w Warszawie

Dotacje na retencję wody w Warszawie
jw
09.08.2019, o godz. 8:59
czas czytania: około 2 minut
0

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z nawet 80-procentowego dofinansowania na instalację urządzeń małej retencji wody. Właśnie ruszyły konsultacje w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Program dedykowany jest mieszkańcom, właścicielom ogródków przy domach jednorodzinnych a także wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym. O możliwości dotacji poinformowała Justyna Glusman z urzędu miasta w Warszawie.

– Dotacje będzie można przeznaczyć na budowę zakopywanych w grunt urządzeń retencyjno-rozsączających, które umożliwiają gromadzenie wód opadowych i rozsączanie ich do ziemi, studni chłonnych, czy szczelnych zbiorników retencyjnych do gromadzenia wód opadowych, z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, np. podlewania ogrodu. Obsadzony odporną na nadmiar wody roślinnością zbiornik może także służyć jako centrum deszczowego ogrodu. Taki ogród nie tylko cieszy oko, ale wchłaniając wodę deszczową likwiduje problem zalewania posesji – informuje Justyna Glusman.

Maksymalna proponowana wysokość dotacji to 4000 zł dla właścicieli ogródków przy domach jednorodzinnych i do 10 000 zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Jeśli rada miasta zaakceptuje te propozycje, program dotacyjny ruszy jeszcze w tym roku.

Do udziału w procesie konsultacji społecznych zachęcani są również mieszkańcy.

– W ramach tego planu finansujemy odnawialne źródła energii, nowe nasadzenia, urządzenia do magazynowania wody, ekologiczny transport publiczny, czyli wszystkie te działania, które spowodują, że Warszawa będzie zmniejszać emisję dwutlenku węgla, i które pomogą zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych, z którymi się już dziś borykamy. Przede wszystkim mówię tu o gwałtownych ulewach, deszczach nawalnych, suszach, a także zwalczaniu miejskiej wyspy ciepła – informuje Justyna Glusman.

Nowa dotacja to jeden z elementów #WarszawaDlaKlimatu, czyli strategicznego programu redukcji emisji dwutlenku węgla na terenie m.st. Warszawy oraz walki ze skutkami zmian klimatycznych – przede wszystkim skutkami gwałtownych ulew, suszy, a także miejskiej wyspy ciepła.

– Pracujemy nad kolejnymi elementami tego programu – będziemy je sukcesywnie ogłaszać – zapewnia Glusman.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024