Drugi dzień konferencji o osadach ściekowych w Gniewie. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

Drugi dzień konferencji o osadach ściekowych w Gniewie. Zobacz zdjęcia [GALERIA]
Gabriela Jelonek
20.09.2017, o godz. 14:19
czas czytania: około 3 minut
0

Odbiór i przeróbka odpadów z termicznej utylizacji osadów ściekowych w Polsce zdominowały debatę drugiego dnia konferencji w Gniewie. Naukowcy i eksploatatorzy po raz jedenasty spotkali się na konferencji „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych” organizowanej przez firmę Abrys.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Branża przeróbki komunalnych osadów ściekowych permanentnie poszukuje i wdraża nowe rozwiązania i technologie prowadzące do zwiększenia efektywności procesu przeróbki osadów. Celem jest przede wszystkim wzrost odzysku energii zawartej w osadach z perspektywą dążenia do energetycznej autonomiczności oczyszczalni ścieków, a nawet do zbliżania się w tej branży do założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, znanej jako circular economy.

W ramach prezentacji i dyskusji panelowych przedstawiane były nie tylko najnowsze projekty oraz inwestycje w zakresie hydrolizy termicznej, ale i przykłady instalacji w naszym kraju. Głównym punktem porównania wydajności było zużycie i produkcja energii elektrycznej w poszczególnych oczyszczalniach. Jako przykład najnowocześniejszej w Polsce instalacji spełniającej oczekiwania współczesnej branży została zaprezentowana oczyszczalnia ścieków w Tarnowie. Dr inż. Tadeusz Rzepecki przestawił tę inwestycję jako trend nowego rozwoju oczyszczalni ścieków.

Omówiony został także dynamicznie rozwijający się proces odzysku fosforu na różnych etapach przeróbki osadów. Według dr inż. Katarzyny Gorazdy z Politechniki Krakowskiej 4000 ton popiołów z recyklingu osadów ściekowych pokrywa ok. 7% importu tego surowca. Wprowadzanie w Polsce instalacji odzysku pozwoli na sprostanie wymaganiom Unii Europejskiej w kwestii circular economy.

W Niemczech obowiązuje ustawa o obiegu zamkniętym, co obliguje do zastosowania  5-stopniowej hierarchii postępowania z odpadami. Prawdopodobnie jest to rozwiązanie, które wkrótce będzie obowiązywało w Polsce. W przyszłości bowiem wzrośnie znaczenie recyklingu fosforu. W Europie od 1950 r. wzrosło użycie fosforu w rolnictwie, a jednocześnie znacząco zmniejszyły się opłacalne rezerwy wydobycia fosforanów. Obecnie aż 60% fosforanów wykorzystywana jest w przemyśle nawozowym, zaś 20% w przemyśle paszowym.

Rolnicze wykorzystywanie osadów ściekowych nie jest dozwolone w Szwajcarii, Holandii, Danii i niektórych landach Austrii. Wraz z nowymi przepisami pojawią się nowe kierunki wykorzystywania osadów. Jednak spalarnie mają pewną wadę – odzysk fosforu ze zmieszanych popiołów (nie tylko z sadów ściekowych) nie jest opłacalny, uzyskuje się z nich < 5g fosforu na kg suchej masy.

W badaniu RWTH Aachen przeprowadzonym we współpracy z innymi instytucjami badawczymi z Niemiec w 2015 r., udowodniono naukowo, że konieczne jest wprowadzenie stopniowego recyklingu fosforu, najpierw w oczyszczalniach klasy 5, potem w klasy 4. Jest to proces kosztowny, dlatego niezbędne jest wsparcie finansowe państwa i funduszy europejskich. Wolfgang Podewils z Innogy podkreślił, że aktualnie recykling fosforu ze składowisk odpadów nie jest sensowny ze względu na niską wydajność.

Ostatnia sesja konferencji poświęcona została roli komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej przedsiębiorstw wod-kan. Krzysztof Kasperuk, trener, manager i przedsiębiorca podkreślił jak istotne jest wywieranie pozytywnego wpływu na pracownika. W myśl zasady zadowolony pracownik to wydajny pracownik przedstawił strategie komunikacji na wyższym szczeblu zarządzania, a niektóre metody uczestnicy mogli przetestować na własnej skórze podczas warsztatów.

W ramach konferencji, organizowanej przez firmę Abrys, odbył się także wyjazd studyjny do oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi i zwiedzanie grudziądzkiej suszarni osadów ściekowych. Tegoroczne spotkanie odbyło się na Zamku Gniew, w którym przygotowano dla uczestników mnóstwo atrakcji i tym samym dano możliwość przeniesienia się do czasów bitwy pod Grunwaldem.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024