Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Dwa polskie miasta gospodarzami kongresu UNESCO

Dwa polskie miasta gospodarzami kongresu UNESCO
jw
10.02.2017, o godz. 8:15
czas czytania: około 3 minut
0

Dwa polskie miasta – Kraków i Katowice – połączą siły, by wspólnie pełnić rolę gospodarza prestiżowego Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie, obrady, sesje, plany i istotne decyzje – to wszystko czeka Polskę w czerwcu 2018 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia przyszłoroczny kongres, to wspólne działania Katowic – Miasta Muzyki UNESCO i Krakowa – Miasta Literatury UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących, m.in. strategii rozwoju i spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa).

Czerwcowe wydarzenia

To nie przypadek, że kongres odbędzie się w czerwcu. W tym czasie zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Obydwa miasta zostaną oficjalnie przedstawione jako gospodarz podczas tegorocznego zjazdu Miast Kreatywnych, który odbędzie się we francuskim Enghiens-les-Bains.

– Zaledwie w trzecim roku członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych, Katowice będą współgospodarzem najważniejszego, dorocznego spotkania Sieci. To dla naszego miasta wielkie wyróżnienie. Traktuję je również jako dowód uznania dla nowatorskiego i ambitnego programu rozwoju muzycznych przemysłów kreatywnych, realizowanego w Katowicach. Cieszę się, że naszym partnerem będzie Kraków, który od wielu lat wspiera nas na naszej drodze od miasta poprzemysłowego do miasta przemysłów kreatywnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Z wielką dumą i radością przyjąłem wiadomość o zakończeniu sukcesem kilkuletnich starań Krakowa i Katowic o zaszczyt organizacji Zjazdu Miast Kreatywnych UNESCO – mówi z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Obecność w obu naszych miastach delegatów z tak wielu krajów to nie tylko szansa na lepsze poznanie się i wymianę najlepszych praktyk, ale szansa na podkreślenie znaczenia wiedzy i kreatywności jako siły napędowej rozwoju współczesnych miast – dodaje Krupa.

Program UNESCO

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 r. celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej. UNESCO przyznaje tytuły Miasta Kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Uczestnictwo w programie wiąże się nie tylko z prestiżem i szansą na budowanie wizerunku miast w oparciu o wybrane dziedziny, ale również z możliwością stworzenia własnego programu wzmacniania lokalnych środowisk twórczych i wymiany wiedzy między miastami z całego świata.

Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce jest Kraków, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 r. jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. Katowice, od grudnia 2015 r. członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z roku na rok „Krakowice” – plan kreatywnej megalopolis na południu Polski – przestają być śmiałą wizją części urbanistów, stopniowo przeobrażając się w pełną nowych wyzwań rzeczywistość.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025