Warszawa i Wrocław znalazły się na liście najbardziej inteligentnych miast świata – co wynika z raportu IESE Cities in Motion Index 2017. Na pierwszych miejscach znalazły się Nowy Jork, Londyn i Paryż.

W rankingu na 54. miejscu znalazła się Warszawa, natomiast na 95. stolica Dolnego Śląska. Koncepcja smart city zakłada jak najlepsze wykorzystanie nowych technologii, aby polepszyć jakość życia mieszkańców i zmniejszyć koszty utrzymania miast.

W raporcie analizowano 180 miast z całego świata pod kątem różnych wskaźników. Zestaw wskaźników dotyczył kapitału ludzkiego, spójności społecznej, gospodarki, zarządzania publicznego, wydajności i zaawansowanych technologii, partycypacji społecznej, środowiska naturalnego, mobilności i transportu, a także planowania przestrzennego. W tym ostatnim obszarze polskie miasta uplasowały się na bardzo wysokich pozycjach. Warszawa zajęła w tym rankingu 6., a Wrocław 10. miejsce.

Wrocław może poszczycić się największą liczbą projektów dotyczącą zrównoważonego transportu. Pośród 20 przedsięwzięć, w których uwzględniono zarówno czynnik ekonomiczny, innowacyjności, jak i ekologiczny wyróżniono sprawnie działającą sieć rowerów miejskich, system ładowania pojazdów elektrycznych, czy rozbudowane węzły przesiadkowe komunikacji zbiorowej.

Oba polskie miasta doceniono też za sprawne i nowoczesne zarządzanie, wykorzystanie nowych technologii w administracji, aby ułatwić obsługę indywidualnego klienta i np.: wprowadzenie tłumacza języka migowego.

Źródło: Cities in motion

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Bzdury !!! Wrocław nie ma żadnego planu zagospodarowania przestrzennego a budynki budują na łapówkach. Drzewa wycinają i budują osiedla. Ile jeszcze będzie rządził dupkiewicz tyle wroćlaw pozotanie g…!!!

Skomentuj