Wielopoziomowy parking na blisko pół tysiąca aut, przebudowane fragmenty dróg, a przede wszystkim – dwa nowe wiadukty mające usprawnić ruch w Gdańsku. Prace nad ich budową mają rozpocząć się za ok. trzy tygodnie i potrwają do lipca 2019 r.

Przez wiadukt stanowiący główne połączenie centrum Gdańska z południowymi dzielnicami miasta oraz drogą krajową 91 każdego dnia przejeżdża około 50-60 tys. samochodów. Prace budowlane będą w większości prowadzone w dzień, częściowo także w nocy. Kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość.

Pracochłonna budowa

Wykonawca – Budimex, z którym umowę podpisano w poniedziałek, 5 marca – przyznaje, że inwestycja nie będzie należała do łatwych. Pod wiaduktem każdego dnia przejeżdżają setki pociągów, ponieważ obiekt położony jest przy głównej magistrali kolejowej prowadzącej ruch na południe od Gdańska. Według przedstawicieli wykonawcy powołujących się na rozmowy z kolejarzami, inwestycja nie ma wywołać dużych zmian w rozkładach jazdy.

Co z samym wiaduktem? – Jest w złym stanie – zaznacza prezydent Paweł Adamowicz. – Regularnie przeprowadzamy techniczną kontrolę wszystkich obiektów inżynieryjnych na terenie miasta. Już w latach 2007 – 2014 staraliśmy się pozyskać środki unijne na ten cel. Wówczas nie udało się. Co ważne, ta inwestycja zakłada budowę nie tylko samego wiaduktu, ale też odcinków dojazdowych do niego. Będzie on bardziej “przejezdny” i komfortowy, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Myślę, że będzie służył mieszkańcom przez co najmniej 40, 50 lat – dodaje.

Z myślą o środowisku

Budowa musi rozpocząć się od wycinki drzew. Okres lęgowy ptaków co prawda się zakończył, ale trzeba sprawdzić i opisać czy na drzewach nie ma gniazd. Na placu budowy mogą się również trafić znaleziska archeologiczne, w tej części miasta nader często spotykane. Istniejący wiadukt zostanie rozebrany a na jego miejsce powstaną dwa nowe w ciągu ulicy Trakt Św. Wojciecha. Od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego powstanie nowy układ dróg. Budowany będzie również parking wielopoziomowy przy ul. Okopowej.

Na budowę wiaduktu Gdańsk otrzymał ponad 117 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ma kosztować około 143 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj