1 / 3

Krakowskie Planty Nowackiego na Pogórzu powstały w miejscu średniowiecznych stawów. Nie dziwi więc fakt, że lada moment teren zostanie wzbogacony o plac zabaw, który swoim wyposażeniem nawiąże do historii miejsca. Będzie i łódka i ryba, a ryba nie byle jaka, bo lipień, hodowany setki lat temu, by zaspakajać królewskie apetyty.

Po dwóch latach projektowania i uzgadniania rozpoczęto budowę nowego placu zabaw na Plantach Nowackiego w Krakowie. Co prawda, etap dokumentacji i uzgodnień trwał stosunkowo długo, ale wreszcie budowa ruszyła i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem – jeszcze w tym roku dzieci będą mogły bawić się na nowym, tematycznym placu zabaw.

Zamiarem projektantów było podkreślenie niezwykłej historii, jak i kreacja tożsamości tego wyjątkowego miejsca. Projekt placu zabaw ma więc na celu wprowadzenie najmłodszych w dawny świat – po przekroczeniu bramy będą mogli oni wsiąść do łódki, odnaleźć piękną, tęczową rybę – lipienia, która niegdyś była hodowana w średniowiecznym stawie. Do tego zabawa w piasku i kojący szum tataraków.

Dzięki sugestiom mieszkańców, do pierwotnego projektu dodano pergolę z miejscami wypoczynkowymi i stolikami dla opiekunów oraz wydzielone miejsca dla mam karmiących.

W sercu Pogórza znajdą się także urządzenia linowe, wodne urządzenia zabawowe, wielka ryba do zabawy (wspomniany lipień), drewniane trzciny i łódki, piaskownica z rybkami, huśtawki dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, niezbędna mała architektura (ławki, kosze na śmieci).

Czytaj więcej

Skomentuj