Dzikie zwierzęta pod Wawelskim Wzgórzem

Dzikie zwierzęta pod Wawelskim Wzgórzem
ZZM Kraków/R.G.
09.12.2022, o godz. 15:02
czas czytania: około 3 minut
0

W naszym artykule pt.: "Dzikie zwierzęta w miastach. Co zrobisz gdy je napotkasz?" (publ. 25.11.2022 r.), opisywaliśmy szereg działań podejmowanych przez różne miejskie samorządy, które służą opiece i zabezpieczeniu wizyt oraz obecności dzikich zwierząt na obszarach zurbanizowanych. Do powyższego tematu, niezwykle ciekawie doniósł się też Zarząd Zieleni Miejskiej Miasta Krakowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W ostatnim czasie nad Wisłą zaobserwowaliśmy kormorany (Phalacrocorax carbo) – informuje Żaneta Kołodziej z Zespołu ds. Kontaktu z Mieszkańcami, Zarządu Zielni Miejskiej w Krakowie. – W mroźne zimy liczne osobniki tego gatunku gromadzą się w miejscach, w których powierzchnia rzeki nie zamarza, czyli zazwyczaj poniżej stopnia wodnego Dąbie. Można je wówczas obserwować gdy całymi dniami i nocami przesiadują na okolicznych drzewach lub krążą w rejonie zapory.

Gile i jemiołuszki

W wielu miejscach w Krakowie spotkać można też gile (Pyrrhula pyrrhula), żerujące gromadnie na jesionach. One to upodobały sobie szczególnie jesiony pensylwańskie (Fraxinus pennsylvanica). Zjadając sporą część ich nasion, gile do pewnego stopnia, ograniczają ekspansję tego inwazyjnego i obcego w naszej strefie, gatunku drzewa.

Kolejni skrzydlaci goście w “Grodzie Kraka”, to jemiołuszki (Bombycilla garrulus). To ptaki łatwe do zaobserwowania w okresie zimowym, jako że wówczas zbliżają się do zabudowań, Jednak jemioluszki w Krakowie widuje się relatywnie rzadko. Być może spowodowane jest to brakiem ulubionej dla tego gatunku jemioły (Viscum album).

Wtyki amerykańskie i biedronki

– Z roku na rok, wraz z jesiennymi chłodami obserwujemy też w Krakowie coraz więcej wtyków amerykańskich (Leptoglossus occidentalis), poszukujących dogodnych miejsc na zimowe schronienie – podkreśla Żaneta Kołodziej z krakowskiego ZZM. – Nie omijają one naszych mieszkań i to nawet na najwyższych piętrach wielkomiejskiej zabudowy. Także biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis), nie stronią od szczelin w oknach krakowskich mieszkań. Te uciążliwości, choć mają charakter lokalny i przejściowy, mogą niekiedy stanowić przyczynę niepokoju i interwencji u zarządcy terenów zieleni miejskiej.

Chodzi lisek koło drogi… 

– Prowadzimy obserwację występującej w Krakowie populacji lisa, ale z punktu widzenia utrzymania zieleni obecność tego drapieżnika jest pozytywna – podkreśla Żaneta Kołodziej. – Lisy polują na gryzonie, których populacje w wielu miejscach Krakowa powodują szkody. Gryzonie, szczególnie nornice, to główni gospodarze (żywiciele) kleszczy, a choroby odkleszczowe są znacznie bardziej powszechne wśród ludzi od wścieklizny.

Mikrosiedliska i ekostrefy

Dodajmy, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, nie tylko chroni, ale również tworzy mikrosiedliska, w których bezpiecznie mogą hibernować takie ssaki jak np. jeże czy nietoperze. W parkach miejskich Krakowa koncentrowane są one w tzw. ekostrefach, czyli enklawach objętych specjalnymi metodami utrzymania, z nastawieniem m.in. na ograniczenie koszenia czy wygrabiania liści i obfite zasoby martwego drewna.

Działania sezonowe ZZM obejmują również czynną ochronę szlaków migracyjnych, zwłaszcza płazów udających się po zimowym spoczynku na stałe miejsca rozrodu, ale odpowiednim oznakowaniem na drogach objęte są również miejsca częstych kolizji z jeżami, a także zwierzyną łowną.

Można wezwać Straż Miejską

W Krakowie, zarówno mieszkaniec jak i turysta, ma możliwość zgłoszenia niepokojących sytuacji związanych z dzikimi zwierzętami do wyspecjalizowanych służb. Najczęściej za pośrednictwem telefonu alarmowego Straży Miejskiej 986.

A w wielu przypadkach, specjalnie wyszkolony patrol ekologiczny Straży Miejskiej, samodzielnie podejmuje interwencję. Zwłaszcza w przypadkach nie cierpiących zwłoki. Jak podkreśla przedstawicielka krakowskiego ZZM, istotna jest też edukacja społeczeństwa. Prowadzona przy użyciu różnych metod przekazywania informacji, np. przy wykorzystaniu tematycznych spotów, emitowanych przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej.

Edukacja jest równie ważna w kwestii dokarmiania dzikich zwierząt. W Krakowie, w parkach i zieleńcach, w tym także nad wodami, zobaczyć można na tablice informacyjne mające na celu przekonanie mieszkańców Krakowa do rozsądnego ograniczania pomagania ptakom, a także wskazanie optymalnej ptasiej diety.

Dodajmy, że zbytnia synatropizacja, powodowana nadmiernym i nieumiejętnym dokarmianiem dzikich zwierząt, służy wielu ich gatunkom tylko pozornie, skutkując negatywnymi zmianami w biocenozach i środowisku przyrodniczym.

Więcej o działaniach innych samorządów w zakresie pomocy dzikim zwierzętom w artykule pt.: Dzikie zwierzęta w miastach. Co zrobisz gdy je napotkasz?


Dzikie zwierzęta w miastach. Co zrobisz gdy je napotkasz?


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024